Konforsuz alanınızı bulun

Kırmızı halıdan, sosyal medyaya, pazarlamacıların ve reklam endüstrisinin “yeni hollywood”’dan öğrenecek çok şeyi var.

Billy Porter Oscar ödül törenine Christian Siriano tarafından tasarlanan balo elbisesi ile katılmış, ‘herkes benim siyah popomdan rahatsız oldu. Ancak kimse umrumda değil.’ demişti. Akademi ödülleri bu eski kültürün ürünü olan düşünceyi bıraktı ve konfor alanının dışına çıktı. Rahatsızlık hissi geride kalan bir kültürün düşüncesi. Akademi ödülleri artık farklı kültürlerden gelen yeteneklerin alanı…

Törende Regina king James Baldwin’in yazdığı Beale Street ile ödül almış Baldwin, bir anda Google Trends üzerinde top trende girmişti. Bu durum bize temsilin önemini gösteriyor, altını çiziyor.

Kırmızı halıdan kabul konuşmalarına, sosyal medya konuşmalarına kadar, pazarlamacıların ve reklam endüstrisinin farklı kültürlerden gelen insanları kucaklayan yeni hollywood’dan öğrenecek çok şeyi var. Etki yaratan kişiler olacak bizlerin toplumun değişimini yansıtma ve ona saygı duyma sorumluluğumuz bulunuyor.

Sorumluluklarımızdan bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

Rahatsızlık uyandıran kişi olmakta rahat olun

İnsanlar olarak bilinmeyenden rahatsız oluruz. Hayatta kalma içgüdülerimiz böyle çalışır; beynimiz bizi güvende tutmak için ön yargılarla hareket eder. Ön yargıların biri ya da birkaçını hayatımızda hep kullanırız. Pazarlamacılar olarak, ön yargıları kırmak için rahatsızlık uyandırarak “rahat” olmalıyız. Böyle bir bakış açısına kavuşmak, markalarımıza ve müşterilerimize karşı sorumluluğumuz. Bir balo elbisesi giyerek cinsiyetsizliğe vurgu yapan Billy porter gibi ya da siyah merkezli sosyal yorumlar yapan yazar James Baldwin gibi bizler de sınır tanımaz mesajlar verebilme yeteneğine sahip olmalıyız. Baskın kültüre karşı, rahatsız edici ve bilinmez olan bu mesajları anlamalı ve zamanı yakalamalıyız. Reklam pazarlama sektörü olarak çalışmalarımız yeterince çeşitlilik sağlayamıyor ve beklentilerin gerisinde kalıyor, aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleyemeyiz. Endüstrimiz popüler kültür cesaretiyle ve kişiler lazerle hedefleme özelliği ile övünür fakat gerçekler ortaya çıktığında körleşiyor. Kültüre itibar etmiyor; sıklıkla yaratıcı sürece katkıda bulunanların farklı kökenlerden gelen arka planlarını göz ardı ediyor, benzersizliği kutlamak yerine bir orta yolu bulma olarak değerlendiriyor.   

Pratik merkezleri

D&I’ın tüm eforlarına rağmen (farklı cinsiyetten insanlar, ırklar, etnik kökenler, yetenekler, engelliler, dinler, kültürler, yaşlar ve cinsel yönelimler dahil olmak üzere çeşitli insan gruplarının temsilini ve katılımını teşvik eden programları ve politikaları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.)  farklı kültürlerden insanları merkeze alan işler çok az. Oscar ödülleri kültür çeşitliliğinin ne olup olmadığını gösteriyor. “Black Panther” eski kültürü bizlere gösterirken “Green Book” moderni gösteriyor. Ajanslar ekiplerine farklı kültürlerden insanlar katmalı; liderlik etmeleri için şans vermeli ya da kültürel bakış açılarını yansıtmalarını sağlamalı. Değişimi kucaklamayan, ağırdan alan kültürel çeşitliliği önemsemeyen müşterilere karşı seslerini merkeze almalılar; herkesçe bilinen, dilim sayısı belli pasta (kaynaklar) çok düşünmemeliler. Kültürel çeşitlilik bize sunduğu fırsatlar sayesinde alanımızı genişletecek, yeterli büyümeyi sağlayabileceğiz. Kısaca, pasta yani kaynak çoğalacak.

Neden “Dahil etme” önemlidir?

Eğer kültürün millenyum çocuklarının veya yetişkinlerin ruhuna etkisi konusunda herhangi bir tereddütünüz varsa yalnızca Rami Malek’i, Regina King’i, Hannah Beachler’i, Spike Lee’yi veya Phil Lord’u dinlemelisiniz… Bugün ünlü veya etki yaratan kişi olabilirler ancak bir zamanlar onlar da çocuktu, gençti; aynanın karşısına geçip Oscar ödülü kazanmanın nasıl bir şey olduğunu hayal ediyorlardı. Fakat o günlerde kendilerini temsil eden, örnek alabilecekleri kimseyi göremediler. Dahil etme yalnızca kabul edilme demek değildir; kameranın önünde veya arkasında olup temsil edilmeyen marjinalleşmiş olanlara tarihi bir şans vermedir. Kurumunuz “dahil etme” kurallarını nasıl yeniden yazıyor? Fikrini nasıl yeniden şekillendiriyor?

“Black history month” boyunca politikacılar yüzlerini siyaha boyamıştı.  Oscar ödülleri de ilerleme kaydedildiğini ve herkesin saygıyı hak ettiğini göstermeyi başardı. Yaşananlar geçici bir moda mı yoksa kalıcı etkiye sahip olacak mı zaman gösterecek. Dahil olma konusunda öne çıkan kültürel şampiyonlar, endüstrimiz için de bir not bırakıyor; rahatsız mı oluyorsun? Güzel, olmalısın.

Walton Isacson Kurucu Ortağı

Aaron Walton

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.