Komisyonculuk

Hizmet sektörünün kaderi mi, ekonomik şartlar mı, firmaların satın alma kriterleri mi, yoksa biz sektör paydaşlarının rekabet adı altında bizi bize kırdırmamızın sonucu mu desek bilemiyorum, ama artık bizi komisyoncu gibi göre bir müşteri kitlemiz var. Acı ama gerçek.

Tüm tecrübemize, ekiplerimizin yaratıcılığına ve emeğine rağmen toplantıların sonu dönüyor dolaşıyor yüzde kaç komisyon alacağımıza dayanıyor.

Firmaların karşılarına markalarına değer katmak, satışlarına satış katmak için çıkıyoruz. Fikirlerimiz ve onların hayata geçmesi için yarattığımız her projenin arkasında ne kadar kalabalık ekipler, ne de harcadığımız günler ve saatler olsun, sonunda ne kadar komisyon alacağımız soruluyor.

Bir konkura giriyoruz, 10 – 15 ajansa aynı anda brief verilmiş. Fikirler çarpışıyor zannediyoruz, ama doldurulan excel tabloları çarpışıyor aslında. Şu kalemleri biz fiyatlandırdık, siz sadece şu kalemleri doldurun mesajıyla yüzleşiyoruz. Bakıyoruz excel tablosuna, fikir ve dayandığı stratejiye bir kalem ayrılmamış. Ülkenin idealist, her gün yeniden yeniden yaratan, sektöre inanmış insanlarına alacakları para yüzde 3,5 üzerinden layık görülüyor.

Son yıllarda özellikle doğrudan pazarlama sektöründe yaratıcı işlerin azlığı dikkat çekici. Bir özeleştiri olarak bunu belirtmekte fayda var. Günü kurtarma çabasındaki markaların vizyonu, sektörümüze de sirayet etti.

Maliyetleri kısmak, nefes alabilmek için öncelik haline dönüştü. Mesleki ideallerimiz ve motivasyonumuz içimizde ukte kalıyor her projede. Karşımıza nadir de olsa çıkan heyecan verici brief’ler çölde vaha gibi oldu.

Bu sorunlar sadece bizim ülkemize ait de değil açıkçası. Geçtiğimiz ay dünyadan 50’ye yakın ajans Miami’de bir araya geldik. Sorunlarımızı masaya yatırdığımızda Meksika’dan, Fransa’dan, Nijerya’dan, Suudi Arabistan’dan ve daha nice ülkeden benzer sesler yükseldi.

Karanlık bir tablo çizmek değil amacım, ama günümüz gerçeklerini de söylememek 20 yılını sektöre vermiş bir insan olarak vicdanımı acıtıyor.

Ajanslarımız da, markalarımız da daha iyisini hak ediyor.

A. Serhat Demirel
DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.