Kitle çekim kuvveti

Son yıllarda yakaladığı popülarite ile dünyada ve Türkiye’de medyadan pazarlamaya, reklamcılıktan yapımcılığa kadar birçok sektörü etkileyen online izleme platformlarını mercek altına aldık. 

Netflix’in ülkemize gelmesi ve ardından yerli firmaların da bu işe yönelmesi ile birlikte ülkemizde son dönemde online izleme platformlarının yükselişe geçtiğini görüyoruz. Azalan televizyon izleme alışkanlığı ve artan mobilite ile birlikte dünya genelinde online izleme platformları da daha popüler bir hal aldı. Peki bu online izleme platformları neler ve Türkiye’de şu an hangileri yayın yapıyor? Merak edenler için platformları kısaca tanımakta fayda var. Geleneksel izleme alışkanlıklarımızın hayat standartlarımız doğrultusunda giderek evrilmesiyle ortaya çıkmaya başlayan ve çeşitli firmalar tarafından sunulan online izleme platformlarında kullanıcılar zaman ve mekandan bağımsız olarak içerikleri izleyebilme; içeriklere ulaşmak için geleneksel televizyonlar yerine akıllı telefonları, tabletleri, bilgisayar veya akıllı televizyonlarını kullanabilme şansına sahipler.

Netflix

Bu çerçevede hizmet veren platformlar arasında, bu sektörün en önemli oyuncusu şüphesiz Netflix. 1997 yılında DVD kiralayan bir şirket olarak hayata geçen Netflix, dijitaldeki yolculuğuna 2007 yılında başladı. Kullanıcılar ilk başta bilgisayarlarından yayınlara ulaşabiliyorlarken, 2008 yılından sonra bu sistem (Xbox 360, Blu-ray oynatıcı, set-top box) farklı cihazlar tarafından desteklenir hale geldi. Mobilite açısından en önemli gelişme ise 2010 yılında iOS cihazların da bu kervana katılmasıyla başladı.

2012 yılında Amerika kıtasından çıkarak İngiltere, İrlanda ve İskandinav ülkelerinde yayına başladı. 2016 yılından itibaren ise Türkiye’nin de dahil olduğu kapsama alanını tüm dünyaya çıkardı. Netflix’in en önemli özellikleri arasında ise özgün içerikler bulunuyor. House of Cards, Orange Is The New Black gibi dizileriyle Emmy ödüllerini kazanan Netflix’te özgün içeriklerin dışında ödüllü dizileri, filmleri, belgeselleri ve o ülkeye ait yerel içerikleri de bulabiliyorsunuz.

BluTV

Doğan Grubu çatısı altında kurulan BluTV ülkemizin bu konudaki en önemli oyuncularından biri. 2016 yılında yayın hayatına başlayan BluTV’de sektörün önemli oyuncularından farklı olarak 20’nin üzerinde televizyon kanalı da izlenebiliyor. Doğan Grubu çatısı altında olmanın avantajı ile Kanal D’nin yayınladığı dizileri reklamsız ve tek parçada izleyebiliyorsunuz. Netflix benzeri şekilde özel içeriklere sahip olan BluTV’de yabancı film ve dizilere de ulaşmak mümkün. Kullanıcılarına yabancı içeriklerde Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği sunması platformun öne çıkan özelliklerinden biri.

netd

Doğan Grubu çatısı altında yer alan bir diğer platform ise netd. Doğan TV Holding’in gerçek ve tüzel kişilerinin hak sahibi olduğu her türlü dizi, film, program, belgesel gibi içeriklere ulaşmayı sağlıyor. İnternet bağlantısı üzerinden ücretsiz izleme özelliği sunan bu platform, tablet ve akıllı telefonlar için de uygulama sunuyor.

puhutv

Ülkemizin bu konudaki en yeni oyuncusu ise puhutv. Doğuş Holding çatısı altında yer alan puhutv ücretsiz bir platform. Diğer online izleme platformlarında olduğu gibi çeşitli kategoriler altında dizi, film ve çizgi filmlere ulaşmak mümkün. Şimdilik yerli içerik ile sınırlı olan platform, Doğuş Holding’e bağlı televizyonlardan bağımsız birçok dizi ve filmi yayınlıyor. Özellikle geniş Türk filmi arşivi, kullanıcıların diğer platformlara bağlı kalmadan ulaşmasını sağlıyor. Olmazsa olmaz uygulama desteği puhutv’de de bulunuyor. Fakat özel içerik konusunda henüz bir gelişme yok.

Amazon Prime Video

Ülkemizdeki  bir diğer önemli oyuncu ise Aralık 2016’da 200 yeni ülkeye açılan Amazon Prime Video oldu. Amazon’un Netflix’e rakip olarak sunduğu Amazon Prime Video, orijinal içerikleri ile de dikkat çekiyor. BBC’nin efsanevi televizyon programı Top Gear’ın eski ekibini rekor bir ücretle kendisine transfer eden Amazon, bu haberle uzun süre gündemde kalmıştı.

RedBull TV

Gerçekleştirdiği sponsorluklarla adından sıkça söz ettiren ünlü enerji içeceği firması Red Bull da online izleme platformlarına kayıtsız kalmayarak kendi kanalı olan Red Bull TV’yi ortaya çıkardı. Diğer izleme platformlarından farklı olarak spor ağırlıklı olan kanalda özel içeriklere ulaşmak mümkün. Kullanıcılara 24 saat kesintisiz yayın yapan Red Bull TV ayrıca sponsor olduğu birçok spor karşılaşmasını canlı olarak yayınlıyor. Red Bull TV’nin diğer platformlardan daha bağımsız yapısı onu farklı bir yere konumlandırıyor.

TurkcellTV+

Türkiye’nin önde gelen mobil servis sağlayıcılarından Turkcell, kendi bünyesindeki Superonline ile Turkcell TV+ hizmetini kullanıcılarına sunuyor. Evde TV+, Cepte TV+ ve Web’de TV+ olmak üzere 3 farklı seçeneği olan Turkcell’in bu hizmetlerinden yararlanmak için Turkcell veya Superonline üyesi olmak gerekiyor. Çoklu ekran erişimi, yayınları kaydetme, geri alma, kişiselleştirme gibi özellikleri kullanıcılarına sunan Turkcell TV+, belirlenen televizyon kanallarına ve filmlere erişim sağlıyor. Burada ulaşılabilen yayınlar ise kullanıcının seçtiği pakete göre değişkenlik gösteriyor.

Evde TV+ adından anlaşıldığı üzere evde kullanıma uygun olarak Turkcell TV+ kutusu ile yayın gerçekleştiriyor. Bu üyeliği aktif hale getirmek adına Turkcell Superonline Fiber İnternet müşterisi olma şartı var. Dileyen kullanıcılar bu hizmete ek olarak kullanabildiği mobil izlemeyi dilediği telefon veya tabletten de gerçekleştirebiliyor.

Cepte TV+ ve Web’de TV+ hizmetini ise hem Turkcell hem de Superonline müşterileri kullanabiliyor. Bu paketleri seçen kişiler yayınları web’den, akıllı telefondan veya tabletten izleyebiliyor.

VodafoneTV

Ülkemizdeki bir diğer önemli mobil operatör firması Vodafone da müşterilerine Vodafone TV ile benzer bir hizmet sunuyor. Vodafone TV hizmetini akıllı telefon veya tablet üzerinden deneyimlemek mümkün. Diğer TV servislerinde karşımıza çıkan televizyon kanallarındaki yayını durdurup tekrar oynatma, yayını geri sarma gibi özellikler sunuyor. Şimdilik bünyesinde 25 televizyon kanalını barındıran servis Vodafone abonelerine aylık 5 TL karşılığında sunuluyor. Operatör firmanın sunduğu paketler kapsamında bu özelliği ücretsiz olarak sunabiliyor. Ayrıca mobil internet üzerinden izleme gerçekleştirdiğiniz durumda internet paketini tüketmiyor.

TivibuGo

Telekom sektörünün bir diğer önemli oyuncusu Türk Telekom ise Tivibu ile girdiği rekabate Tivibu Go’yu da ekleyerek mobil cihazları ve Türk Telekom abonesi olmayanları kendisine çekmeyi hedefliyor.

Türk Telekom aboneliği ile birlikte sunulan Tivibu, hem evdeki televizyonda hem de mobil cihazlarda izlemeye imkan tanıyor. Üç ayrı paket sunan Tivibu’nun kanal içerikleri paketlere göre değişiklik gösteriyor. Tivibu’nun Süper Paket’i içerdiği Tivibu Spor kanalları sayesinde UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve birçok futbol liginin yayın hakkına sahip olması onu spor severler için de çekici kılıyor. Geleneksel televizyon kanallarının dışında film kanallarına sahip olması da Tivibu’nun elini güçlendiren bir başka özellik. Tivibu abonelerine özel olarak sunulan bazı filmleri de görmek mümkün. Özel içerik konusunda ise şimdilik bir gelişme yok.

Akıllı telefon, tablet ve web’den izlemeyi planlayanlar için Tivibu, Tivibu Go hizmetini sunuyor. Burada kullanıcılar üç farklı paket arasında seçim yaparak ücretlendiriliyor. Tivibu’da sunulan hizmetlerin burada da sunulması mobil kullanıcıları mutlu ediyor.

D-Smart GO

Doğan Holding’in izleme platformu olan D-Smart da D-Smart Go ile mobil dünyada kullanıcılarını yalnız bırakmıyor. D-Smart abonelerinin yararlanabildiği bu özellik ile kullanıcılar D-Smart yayınlarını akıllı telefon, tablet veya web üzerinden izleyebiliyor.

D-Smart’ın kullanıcılarına sunduğu paketlere göre ulusal kanalların yanında film, dizi, spor gibi birçok kategoride yayına ulaşılabiliyor. D-Smart Go’nun sadece D-Smart içerikleri ve D-Smart aboneleri ile sınırlı olması platformun öne çıkmasını engelleyen bir husus.

Dilediğin Yerde

Ülkemizin lider izleme platformlarından biri olan Digiturk ise Dilediğin Yerde uygulaması ile Digiturk sahiplerinin mobil dünyada içeriklere ulaşmasını sağlıyor. Digiturk abonelerine özel ücretsiz olarak sunulan bu hizmet, kullanılan Digiturk paketlerinin akıllı telefon, tablet veya web üzerinden izlenmesine imkan tanıyor. D-Smart ile benzer şekilde, sadece platform üyeleri ve üye olunan paket ile sınırlı olan platformun kapsama alanı diğer platformlara göre daha düşük.

KabloWebTV

Turksat’ın yayın platformu olan KabloTV de KabloWebTV ile mobil dünyanın oyuncuları arasında yer alıyor. Tüm KabloTV üyelerine ücretsiz olarak sunulan bu hizmet akıllı telefon, tablet desteğinin dışında web üzerinden de izleme imkanı sunuyor. Platformun D-Smart ve Digiturk’te olduğu gibi sadece platform üyeleri ve abone olunan paket ile sınırlı olması en büyük eksisi.

Mubi

Bu platformlar arasında ülkemizden çıkan Mubi de yer alıyor. Bağımsız yabancı ve klasik filmleri online izleme imkanı sunmanın yanında filmlere yorumlar yapıp, yazılan yorumları paylaşmaya imkan tanıyan Mubi, 2007 yılında kuruldu. Aylık ücretle abonelerine her gün yeni bir film sunan platform yayınladıkları filmi 30 gün boyunca yayında bırakıyor. iOS ve Android mobil cihazlara destek veren Mubi uygulamasının en önemli avantajlarından birisi ise kullanıcıların diledikleri filmi cihazlarına indirip çevrimdışı izleyebilmesi. Kullanıcılar Mubi’de filmleri film türüne, ülkeye veya yıla göre arayabiliyor. Dileyen kullanıcılar oyuncu veya yönetmen üzerinde de arama yapabiliyor, hazırlanan listelerden de ilgisini çeken türden filmleri takip edebiliyor.

Aylık 15.99 TL’ye abonelik sunan Mubi son olarak altyazı desteğini kaldırdığı için Türk kullanıcılar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Filbox

Mobil dünyada var olmasa da Filbox, fatura ve taahhüt derdini ortadan kaldırmasıyla öne çıkıyor. Kullanıcılar Turksat uydusunda yer alan kanalları izleyebildiği gibi sunduğu film, dizi ve spor kanalları ile geleneksel televizyon kullanıcılarını hedefliyor. Diğer platformlarda karşımıza çıkan akıllı özellikler bu platformda karşımıza çıkmasa da düşük fiyatı cihazı ön plana çıkartıyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.