Kitap dinlemeye olan ilgi artıyor

Storytel olarak, sosyal izolasyonun zorunlu hale geldiği bu süreçte öncelikle bizler de çalışmalarımızı evlerimizden sürdürdük. Normalleşmenin başladığı 1 Haziran tarihinden itibaren ofisimizi gerekli tüm önemleri alarak açtık; ancak ofisten çalışmayı çalışma arkadaşlarımızın tercihine bıraktık. Hâlâ dileyen ofise gidip çalışabiliyorken dileyen evinden çalışmaya devam ediyor. Bunu da bir program çerçevesinde takip ediyoruz. Ofis içerisinde mesafeleri gözeterek bir çalışma ortamı düzenledik. Aynı zamanda hijyenin sağlanması amacıyla da belirli alanlara el dezenfektanları, maskeler vb. yerleştirdik. En önemli konulardan biri olan ofis havalandırma sistemimizi de hızlı bir şekilde yeni düzene uygun hale getirdik. Toplantılarımızı online olarak gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Zorunda kalmadıkça yüz yüze toplantılara katılmamayı tercih ediyoruz. Ofiste bulunan stüdyolarımızı özel projeler dışında henüz kullanmaya başlamadık. Kullanmamız gerektiğinde de günde sadece tek ses kaydı alınacak şekilde organize olduk. Ofis ortamında alabileceğimiz tüm önlemleri aldık. Çalışanlarımıza da her daim sosyal mesafelerini korumalarını ve gerekmedikçe toplu alanlarda bulunmamalarını tavsiye ediyoruz.

Storytel olarak vizyonumuz herkes tarafından her yerde ve her zaman zevkle paylaşılacak harika hikayelerle dünyayı daha anlayışlı bir yere dönüştürmek. Biz bu anlamda uygulamamız için 14 gün olan deneme süremizi 30 güne çıkarttık ve tüm kullanıcılardan bu anlamda oldukça pozitif dönüşler aldık. 1 Haziran’da ise bu kampanyamız sona erdi.

Buna ek olarak; sosyal izolasyon sürecinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yaptığımız iş birliği çerçevesinde evlerinde bulunan kişilere destek olmak amacıyla 30 Haziran’a kadar geçerli olacak şekilde Türk ve dünya edebiyatının önemli eserlerinin aralarında bulunduğu sesli kitapları kutuphanemcepte.org üzerinden yayınevlerinin de desteği ile ücretsiz dinlenecek şekilde yayına aldık.

2019 yılının ikinci çeyreği ile karşılaştırdığımızda bu yılın ikinci çeyreğinde Storytel’in 20 ülkede toplam abone sayısı %42 oranında artarak 1,257.000’e ulaştı. Ocak 2020’de yapılan açıklamaya göre Türkiye, tüm Storytel ülkeleri arasında 50.000 üyeye en kısa zamanda ulaşan ülke. Bu bizim için heyecan veren çok büyük bir başarı. Önümüzdeki dönemlerde de bu sayının hızla artacağını öngörüyoruz. Storytel, aktif olduğu 20 ülkedeki gelişme grafiği ve yeni gireceği pazarlarla, ileriye dönük çok yüksek bir potansiyel vaat ediyor.

Türkiye’de kitap dinlemeye olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Dijitalleşme hayatımızın önemli bir parçası ve bununla birlikte sesli kitapların da giderek yaygınlaşacağını düşünüyorum. Dijitalleşmeye ayak uyduran ve bu alanda kendini geliştiren şirketler gelecek dönemde kazanacaklar ve başarılı olacaklar.

Tüm bunlara ek olarak sesli kitaplar günlük yaşamımıza çok iyi uyum sağlıyor. Storytel kitap okumanın en kolay hali ve aynı zamanda çok iyi bir kaynak. Trafikte, evde iş yaparken ya da spor yaparken geçirdiğiniz zamanda bir yandan da sevdiğiniz bir yazarın kitabını ya da güncel podcast’leri dinleyerek zamanınızı doğru değerlendirebiliyorsunuz, Storytel size bunu sağlıyor. Ebeveynler de çocuklarına Storytel dinleterek kaliteli vakit geçirmelerini sağlıyorlar.

Berk İmamoğlu
Storytel Türkiye Ülke Müdürü

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.