Kişisel verilerin korunması

BÖLÜM 2

KVKK uyarınca, veri sorumlularının özellikle kişisel verileri işleyen şirketlerin VERBİS’e kayıt yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülüğe aykırı hareket etmenin idari para cezası ise çok ağırdır; ilgili VUK Genel Tebliği uyarınca yeniden değerleme oranınca hesaplanacak idari parasının alt sınırı yaklaşık 36.000 TL, üst sınırı ise yaklaşık 1.802.000 TL’ye kadardır. Bunun yanında, cezai yaptırımları söz konusu olabilecektir. Kurul’un sıkı denetimi ve yaptırımlarının çok ağır olması sebebiyle, birçok şirket telaşa kapıldı ve VERBİS’e
beyan edilen bilgilerin tüm kişisel veri işleme faaliyetini kapsayacak şekilde güncel ve doğru bilgileri sisteme girmeden ve/veya envanter hazırlamadan VERBİS’e kayıt oldu veya diğerleri bu konudan bihaber süreyi kaçırarak VERBİS’e kayıt dahi olmadı.

Süre kaçtı diyerek sizi korkutmak istemem; çünkü gerçek ve özel hukuk tüzel kişileri için son kayıt tarihi 31 Aralık 2019 iken şimdi uzatıldı! Şöyle ki; yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ve yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için 30 Haziran 2020’ye ve yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları için ise 30 Eylül 2020’ye süre uzatıldı.

Size tavsiyem KVKK konusunda uzman kişilerden hukuki hizmet alarak gelin bu süreyi iyi değerlendirin. Kurul Kararı’ndan anlıyoruz ki Kurul’un şakası yok ve bu son süre uzatımı gibi…

Herkese ailesi ve sevdikleriyle beraber, değerlerin hiç azalmadan katlanarak artacağı sağlıklı, huzurlu, bereketli ve adaletli yeni bir yıl dilerim.

Sevgiler.

G. Begüm Kayum, Esq.
Kayum & Demir Avukatlık Ortaklığı – Yönetici Ortak
Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.