Kişisel verilerin güvenliği anayasal bir haktır

Dijital dönüşüm çağındayız. Teknoloji sayesinde yepyeni tüketici temas ve satış noktaları gelişiyor; geçmişte önemli bir zaman ayırdığımız, alışverişten fatura ödemeye, araştırmadan bilgi paylaşmaya kadar pek çok işi çok daha kısa sürede ve kolaylıkla gerçekleştiriyoruz. Teknolojiyle bir yandan imkansızlar mümkün olurken kişisel dijital ayak izlerimiz de genişliyor, kişisel verilerin ve mahremiyetin korunması da kritikleşiyor.
2016’da yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu bu kapsamda özel hayatın gizliliği başta olmak üzere kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini engellemeyi, verinin korunması hakkı ile veri temelli ekonomi arasında bir denge oluşturmayı hedefliyor.
Eylül ayında KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’in katılımıyla tüm IAB TR üyelerine açık olarak gerçekleştirdiğimiz toplantıda konu, reklam sektörü özelinde irdelendi. Kurum tarafından hazırlanan rehberler, 24 ilde düzenlenen farkındalık toplantıları, Kişisel Verileri Koruma Sempozyumu ve Veri Koruma Hattı hakkında bilgi verildi. VERBİS’e kayıt demosu yapıldı. Kişisel verileri korumanın bir kültür olarak benimsenmesinin gereği vurgulandı.
Prof. Dr. Faruk Bilir, konunun önemini şöyle açıkladı ve haklı uyarılarda bulundu: “Çevrimiçi ortamlarda paylaşım yaparken, paylaştığımız kişisel verilerin gelecekte olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de düşünelim; paylaşım yaparken ileriyi de düşünerek hareket edelim. Birkaç basit adımla, biraz dikkat ile birçok siber tehditten korunmak mümkün olabilir. Biz de o yüzden dedik ki; kişisel veri güvenliği, kişinin kendisiyle başlar. Takipçi sayısı ve beğeni sayısı kişisel verilerinizden, sizden daha önemli değil. Önemli olan sizsiniz, sizin kişiliğiniz.”
IAB TR olarak sektörümüzü ilgilendiren tüm konularda kamu otoriteleriyle iş birliği sürecindeyiz. Kişisel verilerin korunmasına yönelik ve sektörümüz açısından hayati önemde olan bir konuyu yetkililerle birlikte ele almaktan, sektörümüzün uygulamaları birinci ağızdan dinleyebilmesine aracılık etmekten memnuniyet duyuyor ve bunu değerli bir iş birliğinin başlangıcı olarak yorumluyoruz.

Neslihan Olcay
IAB TR Yönetim Kurulu Başkanı ve IAB Avrupa Eğitim Komitesi Başkanı

Bu yazı, ilk kez Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.