Kırmızı Ödülleri sahiplerini bekliyor

14. yılında rekor başvuru sayısına ulaşan Kırmızı Ödülleri öncesi, organizasyona dair detayları Hürriyet Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan ve Jüri Başkanı Faika Ergüder anlattı. 

Kuruluşunda sadece gazete ve dergi reklamları arasında yapılan ve bundan dolayı Türkiye’de bir ilki temsil eden Kırmızı Ödülleri, her sene bünyesinde yaptığı yeniliklerle yoluna devam ediyor. Bu yıl 14. yılını kutlayan organizasyonda yapılan yeni değişiklikler ise Kırmızı Kampanya ve Zanaat kategorilerinin getirilmesi oldu. 23 Mayıs’ta sahiplerine ulaşacak olan Kırmızı Ödülleri’nin bu yıl “Mutfak” teması üzerinden ilerleyen konseptini ve yapılan yeniliklerin detaylarını, Hürriyet Reklam Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan ve Kırmızı Ödülleri Jüri Başkanı ve PURPLE, Sustainable Ideas Kurucu Ortağı Faika Ergüder’le konuştuk.

Seda Büktel Kırmızı Ödülleri bu yıl 14. yaşını kutluyor. Yeni bir yaşla beraber birtakım yenilikleri de görüyoruz. Bu yeniliklerden kısaca bahsedebilir misiniz?

Zeynep Tandoğan Kırmızı’da her sene “ilk”lere değer veriyoruz ve bu anlamda yenilikçi yapımızı hep koruyoruz. Sadece Türkiye’deki değil dünyadaki gelişmeleri de takip ediyor, global anlamda da sektörün içinde yer alıyoruz. Kırmızı bu yıl önemli bir yeniliğe ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar bine yakın marka/ajans ve 11 binden fazla reklamın yarıştığı, 150’den fazla pazarlama iletişimi profesyonelinin jürilerinde görev üstlendiği Kırmızı’ya bu yıl ilk kez basılmamış işler de başvurabilecek. Yepyeni kategorimiz olan Kırmızı Kampanya’da yarışacak olan reklam işleri, basında yayınlanmış olma sınırlaması dışına çıkıyor. Sınırlama olmaksızın televizyon, açıkhava, radyo, gazete, dergi, sinema, dijital gibi ana akım ya da alternatif en az 3 mecrada kullanılan yaratıcı işler bu kategori altında ödül alacak. Basın, Dijital ve Bölge kategorileri altında bir ödül başlığı olarak yer alan Zanaat’i de ayrı bir kategori başlığı olarak yarışmaya dahil ettik. Zanaat kategorisinde büyük ödül Kıpkırmızı’nın yanı sıra reklam metni, tipografi kullanımı, sanat yönetimi, illüstrasyon ve reklam fotoğrafı başlıklarında ödüller sahiplerini bulacak.

Zeynep Tandoğan
Zeynep Tandoğan

Seda Büktel Bu yıl Kırmızı’nın jüri başkanlığı görevini üstlendiniz. Yarışmanın kendince kuralları var ama bu görev dahilinde sizin bir işi değerlendirirken kurallarınız neler olacak?

Faika Ergüder Kırmızı’nın jüri başkanlığı da jüri üyeliği de sektöre artı katacak bir değer olarak hepimiz için çok önemli. Jüri seçimlerini yaparken bu sene ezber bozmayı istedik ve yeni isimleri katmaya başladık. Jüride yeni yeteneklere yer verdik. Bu iş için çok heyecanlıyız. Tüm jüri, sektörden gelecek işleri en iyi şekilde değerlendireceğiz.

Faika Erguder

Faika Ergüder

Seda Büktel Aslında bu yılki en ilgi çekici yeniliklerden biri basılmamış işlerin de “Kampanya” kategorisi altında yarışmaya katılabilecek olması. Bu kategoriyi ortaya çıkarmaya neden karar verdiniz?

Zeynep Tandoğan Hürriyet Dünyası’nda uzun zamandır sadece basılı işler yapmıyoruz, çok iyi dijital platformlarımız var. Geçtiğimiz yıl ilk kez Kırmızı’nın hayatına “Dijital” kategorisini sokarak aslında basılmamış ama dijitalde yayınlanmış kampanyaların yarışmasına imkan sağlamıştık. Çok iyi geri dönüşler aldık, nitekim bu yılki dijital kategorideki başvurular da oldukça arttı. Müşterilerimize çözümler sunarken 360 derece hizmet verebiliyoruz; basılı, dijital, içerik ve gerektiğinde etkinlik anlamında yanlarında oluyoruz ve tüm bunların yarışacak kalitede işler olduğunu biliyoruz. Kırmızı’nın yaptığımız ve sektöre yapılan tüm bu işleri kapsayacak, değişime paralel şekilde, daha uzun yıllar sektöre hizmet edecek ve tüm reklam dünyasına hitap edecek şekilde evrilmesi gerekiyordu, bu sebeple “Kırmızı Kampanya” kategorisi ile sadece kreatif ajanslara değil medya planlama ve satın alma ajanslarına ve reklamverenlere de Kırmızı’yı götürmek, reklam dünyasının her bir parçasını temsil eden bir yarışma yapmak gayreti ile bu yeniliğe karar verdik.

Seda Büktel Mutfak kapandı, heyecanlı bekleyiş başladı. Bu yılki katılım rakamları ve gelen işlerle ilgili ilk değerlendirmeleriniz nasıl? Mesela en çok katılım hangi kategoriye oldu? 

Zeynep Tandoğan Bu yıl alt kategorileri konsolide ederek yarı yarıya azaltmış olmamıza rağmen 916 başvuru ile rekor katılım sağlandı. Şimdi jürimize büyük bir sorumluluk düşüyor.

Faika Ergüder En çok başvuru, 323 işle “Kırmızı Ödülleri Basın” kategorisine oldu. Bunu 241 başvuruyla “Kırmızı Dijital” izledi. Benim çok önemsediğim ve sevdiğim kategorilerden biri olan “Kırmızı Bölge” de 3. sırada yer alarak 199 başvuru aldı.

Seda Büktel Genç Kırmızı tarafında bu yıl katılım nasıl? Gençlerin ödüllere olan ilgisine ve çıkardıkları işlere dayanarak bu işin geleceğine dair yorumunuz ne olur?

Faika Ergüder Kırmızı 14 yıldır aynı stratejiyle yaratıcılığı teşvik eden, destekleyen en önemli organizasyonlardan biri. Sektör açısından bu kadar önemli bir yarışmanın gençleri de teşvik için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaratıcı gençleri her zaman teşvik etmek gerekiyor. 38 üniversiteden 51 fakülte katıldı. 573 öğrenci arkadaşın yer aldığı 260 ekip katıldı, Doğan Kitap sponsorluğundaki Genç Kırmızı Ödülleri’ni akademisyenler jürisi değerlendirdi ve 36 iş finale kaldı. Finale giren işler Kırmızı Zanaat Ödülleri jürisinde değerlendirilerek ilk 5 belirlendi. 24 Mayıs’ta da bu işleri açıklayacağız. Genç Kırmızı da Kırmızı’nın genel yapısı içerisinde geleneksel hale geldi ve ayrılmaz bir parçası.

Seda Büktel Ödüllerin tanıtımı işini bu yıl kim üstlendi? Mutfak temasının altında nasıl bir iç görü yatıyor?

Zeynep Tandoğan Mutfak fikri etkinlik ajansımız CPM’in yarattığı bir fikirdi. Reklam çalışmaları ise reklam ajansımız Titrifikir tarafından çalışıldı. Her işin olduğu kadar özellikle reklam dünyasında da işin arka planı yani mutfağı büyük önem taşıyor. Bizim ekranda, gazetede, radyoda ya da bir billboard’da gördüğümüz bir reklamın arka planında günler hatta haftalar yatar. Biz biraz da işin bu tarafına dikkat çekmek amacıyla bu yılki temamızı ‘Mutfak’ olarak belirledik. Bizim kadar sektörün de beğenisini kazanacağını umduğumuz bir tema oldu. ‘Mutfak’ temasını Kırmızı’nın yarışma öncesi tüm çalışmalarının yanı sıra ödül törenimizde de bu temanın izlerine ve sürprizlerine rastlayacaksınız.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.