Site icon Campaign Türkiye

Kırmızı lambanın üzücü hikayesi kaldığı yerden devam ediyor

2002 yılında IKEA Kanada, Spike Jonze yönetmenliğinde bir reklam filmi yayınladı ve bu film tüm dikkatleri hüzünlü hikayesiyle üzerine çekti. İlk filmde yeni bir lamba alındığı için sokağa atılan kırmızı lambanın üzücü hikayesi 16 yıl sonra gelen filmle mutlu sona ulaşıyor.

İzleyiciye yansıtılmaya çalışılan o sokağa atılma, terk edilme melankolisini dolu ilk filmin sonundaysa bu hissedilen üzüntü ile dalga geçiyordu. Oyuncu Jonas Fornander çıkıp, izleyicilere kötü hissettikleri için deli olduklarını söylüyor ve lambanın cansız olduğunu, hisleri olmadığını ve yenisinin daha iyi olduğunu hatırlatıyordu.

Yeni film ise ilk filmin bıraktığı yerde hikayeye devam ediyor; o kırmızı lamba yine bir çöp kutusunun yanında. Film yine o depresif havada ilerleyecek diye düşünürken lambanın yanına gelen küçük bir kız çocuğu ile filmin bütün havası değişiyor ve lamba çöpe gitmekten kurtuluyor.

İlk filmin sonunda izleyiciyi şaşırtan Jonas Fornander  bu filmin sonunda da var. Bu seferse “Pek çoğunuz bu lamba için mutlu oldunuz.” diyor Fornander. “Ve bu delice değil çünkü bir şeyleri yeniden kullanmak iyi bir şeydir.

Künye
Reklamveren IKEA Canada
Ajans Rethink
ECD Aaron Starkman
Kreatif Direktör Mike Dubrick, Joel Holtby
Art Direktör Joel Holtby
Prodüksiyon Şirketi Scouts Honour
Yönetmen Mark Zibert
Editör Marc Langley

Exit mobile version