Killi ile verinizi doğrudan markalara satabilirsiniz

Bir süredir gündemi meşgul eden izinsiz veri kullanımına dair çözüm yeni bir mobil uygulamayla geldi. Freckle IoT tarafından geliştirilen Killi ile verinizi doğrudan markalara satabilirsiniz.

Facebook ve Twitter gibi dev markaları zor durumda bırakan, GDPR gibi düzenlemelerin yürürlüğe girmesine neden olan kullanıcı verileri, artık gerçekten “yeni para birimi” haline gelmiş durumda. Kullanıcıdan izin almadan veriyi depolamak ve kullanmak isteyen şirketlerin ne gibi skandallara neden olduğunu özellikle Facebook ve Cambridge Analytica örneğinde izledik.

Bu problemin çözümü, kullanıcıların kendi verilerini markalara satmalarını ve “para birimi” olarak kullanmalarını sağlayan Killi uygulamasıyla geldi. Killi, kullanıcılar hangi reklamları görmek istedikleriyle ilgili tercihlerini, konum bilgilerini ve benzeri diğer verilerini sundukları zaman onlara gerçek parayla ödeme yapıyor. Eğer kullanıcı ehliyetinin fotoğrafını gönderirse daha fazla para kazanıyor.

Killi, iş ortakları arasında McDonald’s, GM, Danone gibi markaların olduğunu belirtiyor ancak markalar bu konuda herhangi bir açıklama yapmamış.

Evrimin bir sonraki halkası

Havas Media Group’un dijital strateji başkan yardımcısı Sargi Mann, “Veri gizliliği şu sıralar en önemli konular arasında yer alıyor ve Killi gibi inovasyonlar, insanların ‘Verimi nasıl kontrol edeceğim?’ diye sorduğu bu dönemde kesinlikle büyük değer taşıyor” açıklamasında bulunuyor.

Mann’ın söylediğine göre ad blocking / reklam engelleme, doğrudan kullanıcılar tarafından bulunan bir çözümdü ve hızla büyüyüp sektörü hazırlıksız yakaladı. Kullanıcıların verilerini hangi markaların görüp göremeyeceğine karar vermeleri ise evrimin bir sonraki halkası olabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.