Keşke Ben Yapsaydım: Özlem Özel

Keşke Ben Yapsaydım sayfalarımızın bu ay konuğu Publicis İstanbul, Kıdemli Metin Yazarı Özlem Özel oldu.

Ne zaman bir pazarlamacı veya reklamcıyla sohbet etseniz “Diversity” kelimesini mutlaka bir iki defa duyarsınız çünkü gelecekte barış içinde var olabilmenin temeline koyulan birkaç kavramdan biri de “çeşitlilik” ama bir diğer yandan dünyanın her yerinde yükselen ve hepimizi korkutan bir başka trend daha var. O da -üzülerek söylüyorum ki- ırkçılık. Yeniden örülmeye çalışılan duvarlar, mültecilere karşı kabul edilemez yaklaşımlar bunun ilk akla gelen örnekleri.

Jung Von Matt tam da bu noktada yükselen ırkçılık trendine karşı çeşitliliğin önemi anlatan ve eminim ki hepimizin çok iyi bildiği bir iş yaptı… “The Most German Süpermarket”

Oturup saatlerce ‘çeşitliliğin’ güzelliğini, hayata katkısını insanlara anlatmaya çalışsak bu kadar başarılı olamazdık. Hackvertising dediğimiz marketing hayalinin en güzel ve en değerli örneklerinden biri oldu benim için. İşi herkes biliyordur diye düşünüyorum ama kısaca anlatmak gerekirse; Jung Von Matt ekibi bir gece ansızın bir süpermarkete girdiler ve menşeisi Almanya olmayan tüm ürünleri raftan kaldırdılar.

Sonuç: Viral olarak yayılarak sosyal medyada ses getiren, D&Ad’den Cannes’ına kadar her yerde ödüllerini alan ama en önemlisi hepimize unutmamız gereken bir gerçeği hatırlatan bir iş oldu.

İnsanın hayatına dokunmak gibisi yok. O nedenle keşke bu işi ben yapsaydım.

Reklamveren: EDEKA
Ajans: Jung von Matt

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.