Keşke Ben Yapsaydım: Ozan Kaya

Bu ay, Alametifarika Reklam Yazarı, Ozan Kaya’nın “keşke ben yapsaydım” dediği işi öğrendik.

Marka: Şekerbank

Ajans: Concept

Kampanya: Üreten Susarsa Türkiye Susar

Yayın Dönemi: 2010

Neden İnegöl’de bir marangoz olmak yerine reklamcı olmayı seçtim? Baba mesleği dururken reklam dünyasına girmeyi neden istedim? Bu soruya verebilecek birçok cevabım var. Ama en önemlileri, fikir bulmanın verdiği haz ve daha iyisinin yapılabileceğini biliyor olmak. Yani herkesin en iyiyi yapmaya çalıştığı ortamda en iyi için mücadelede olmak. İşte bunun adı tutku ve ben bu tutkuyu seviyorum!

Keşke ben yapsaydım dediğim kampanyaya gelelim. Bir diziye ya da filme odaklanmış televizyon izlerken onlarca reklamın yer aldığı bir reklam kuşağı başlıyor. Evin tüm fertleri televizyonun gürültüsünden sıyrılıp bazı küçük işlerini yapıp zaman geçiriyorken birden televizyonun sesi kesiliyor. 2010 yılında televizyonlarının başına geçen izleyiciler bunu deneyimleyebildi. Hem de rutin bir akışın içine yerleştirilmiş görselleri güçlü sessiz bir video sayesinde. Alışık oldukları günlük reklamlara bir tepki olarak rahatsız edici bir sessizlik ve sonrasında etkili bir slogan ile karşılarına çıktı bu kuvvetli mesaj:

“Üreten Susarsa Türkiye Susar.”

Türkiye’deki klasik reklamcılık anlayışının karşısına yepyeni bir tarzla çıkarılan bu kampanya yoğun reklam kuşağındaki tüm renkli, eğlenceli ve dinamik tonlu reklamların içerisinde özgün formuyla dikkat çekiyordu. Bu karmaşıklığın içerisinde izleyicileri rahatsız etmeyi hedeflemiş olan bu reklamda susmak ve üretmemek arasındaki analoji son derece dikkatli ve ince bir şekilde işlenerek izleyicilere sunuluyordu. Üstelik sessizce. Tam da bu nedenle benim keşke dediğim kampanyalardan biri Üreten Susarsa Türkiye Susar kampanyası. Emeği geçen herkesi bir kez de ben tebrik ederim.

Türk reklamcılığının gelişmesi, keşke dedirtmesi ve global ölçekte rekabet edebilir hale gelmesi için daha iyi işleri hep birlikte yapmak dileğiyle… Selam olsun!

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye dergisi Ağustos sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.