Keşke Ben Yapsaydım: Kaan Budak

The Agency İstanbul Jr. Copywriter’ı Kaan Budak, “keşke ben yapsaydım” dediği kampanyayı anlattı.

 Kaan Budak                                                   Jr. Copywriter, The Agency İstanbul

İlk andan itibaren her izlediğimde “keşke ben yapsaydım” dediğim çalışmaların başlarında, hemen hemen herkesin günlük hayatında çokça kez karşılaştığı ya da maruz kaldığı basmakalıp yargılardan kendi ürün kategorisi ile ilgili olan “Erkekler kokteyl içmez, kadınlar kokteyl içer. Bira, erkek içkisidir,” yargısını kıran Heineken “Cheers to All” kampanyası yer alıyor.

Heineken’in bu reklam filminde; bar, restoran veya bir etkinlikte görevli garsonlar, aksini hiç düşünmeden, servis ettikleri çeşitli kokteylleri kadınlara, biraları ise erkeklere takdim ediyor. Kadınlar şaşkınlıkla kendilerine verilen kokteyle bakıyor, daha sonrasında erkeklere kokteyli uzatarak birasını alıyor.

İnsanların zevklerini, hobilerini, yaşam tarzlarını, tükettikleri gıdaları ve içecekleri hatta sevmedikleri şeyleri bile bir nedene dayandırmak  ya da bir kalıba sokmak maalesef ki yıllardır zihinlerimizin zehri olmuş durumda. Bizi biz yapan birçok tercihimizde bu basmakalıp yargıların gölgesinde kalıyoruz. Eğer kalmayı tercih etmiyorsak da hedefi haline geliyoruz. İçecekten yola çıkarak en basitinden kadınlar da sedan araba kullanır, erkekler de çanta takarlar.

Bir kadının veya erkeğin değil, en temelde bir insanın tercihleri o insanın kim veya nasıl biri olduğunun göstergesi değildir. Hele ki tercih ettiği herhangi bir içki kesinlikle değildir. Çünkü erkekler de kokteyl içerler. Benim favorim ise daima Cosmopolitan olmuştur.

İzletirken gülümseten, gülümsetirken de düşündüren, kalıpları ve yargıları yıkarak özgür yaşamı destekleyen bu kampanya ekibinin içerisinde yer almayı çok isterdim. “Keşke ben yapsaydım.”

Künye:
Reklamveren: Heineken
Ajans: Publicis

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mustafa Urğancı diyor

    Ben de “toplumsal alışkanlıkları veya rolleri, kişisel özelliklerimiz sanıyoruz” sorununa kafayı takmış biri olarak, Kaan’ın genç yaşta o detayı yakalayarak eleştiri ve yorum yapmasını heyecanla ve memnuniyetle karşıladım. Bravo Kaan…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.