artwork

Keşke Ben Yapsaydım: Gizem Güney

9 ay önce

0

I Mean It Creative Jr. Art Director’ü  Gizem Güney, “keşke ben yapsaydım” dediği kampanyayı anlattı.

  Gizem Güney                                          Jr. Art Director, I Mean It Creative

Şehrin her hali güzel ama caz hali muhteşem. Çok basit görünen bir görsel fikrin, iyi bir bakış açısıyla birleştiğinde nasıl eğlenceli ve etkileyici bir hale bürünebildiğini bu işte gördüm.

İşte “keşke ben yapsaydım” dediğim proje “Şehrin Caz Hali 29. Akbank Caz Festivali”.

Filmin başında, İstanbul’un meşhur semtlerinde formu bozulan insanları görüyoruz. İzleyicinin ve filmde bulunan diğer insanların şaşkın bakışlarının altında yaşanan bu olaylar, kendini caz müziğin ritimlerine bırakan bir çiftin, enstrümandaki yansımasını görmemizle taşlar yerine oturuyor. “hmm bu, şehrin cazla buluşmasıymışşş” şeklinde hafif bir gülümsemeye neden oluyor.

Şehrin ikonik yerlerinin, caz enstrümanlarından yansımasını kaydetmek ve bunları görsel bir materyal haline getirmek çok basit ve güçlü bir  fikir. Enstrümanı göze sokmadan bu kadar güzel hissettirebilmek, tasarımın gücünü bir kez daha bizlere gösteriyor. 29.su düzenlenen bir festivalin, 29 yıldır İstanbul ile ne kadar bütünleştiği daha güzel anlatılamazdı. Filmi izlerken bende hem bu konserlere dahil olma isteği uyandırdı, hem de o akışa dahil olduğumu hissettim.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlandı.