Keşke ben yapsaydım: Gaye Güzelay

Gaye Güzelay / Gri Creative Strateji & Proje Yöneticisi

Marka: The Walking Dead, Ajans: Thinkmodo, İş: Zombie Experiment NYC, Ülke: ABD, Yayın Dönemi: Ağustos 2012

Basit bir fikrin, iyi bir uygulamayla nasıl etkili bir projeye dönüştüğüne dair bir proje daha. 14 Ekim’de yeni sezonu yayına girecek The Walking Dead için Thinkmodo tarafından hayata geçirilen Putzombiesback.com; uygulama kalitesi, yayılma etkisi ve mesajının ince veriliş tarzıyla keşke ben yapsaydım dediğim işlerden biri.

Temmuz ayının son günlerinde piyasaya sürülen Zombie Experiment başlıklı video aracılığıyla haberdar olduğumuz proje, zombiler aramızda yaşayabilir mi? sorusundan yola çıkıyor. Dizi sayesinde etkili makyaj teknikleri konusunda uzman olan ekip, birkaç New Yorklu’yu -gerçekten ama gerçekten korkunç görünümlü- zombilere dönüştürüyor. Birer makyaj mucizesi olduklarını bilseniz dahi korkmaktan kendinizi alamayacağınız bu zombiler New York sokaklarında dolaşmaya başlıyor; hem de trafik polisi, işçi, kafede oturan kadın, ambulans sağlık görevlisi, çocuk gibi farklı rollerde. Olaya tanıklık eden New Yorklu’lar ciddi bir korkma deneyimi yaşıyorlar. Ve ortaya, bu gerçek tepkilerle süslenen, viral etkisi kuvvetli muhteşem bir video çıkıyor. Video, etkisini gerçek enstantanelerden alıyor: Çığlık çığlığa kaçışanlar, kız arkadaşını zombiden sakınanlar, zombiye havlayan köpeğini zapt etmeye çalışan biri, ya da zombiden korkan sincap gibi. Videonun sonunda ise, asıl mesajı görüyoruz: “Zombiler buraya ait değil. Onları TV’ye geri koyun: Putzombiesback.com” Siteye girenler, uydu yayıncısı DISH’in, dizinin yayınlandığı AMC kanalını yayınlamama kararından haberdar oluyor, kanalı hangi yayıncılar aracılığıyla izleyebileceklerini bulabiliyorlar.

Diğer yandan bu, The Walking Dead zombilerinin halkın arasına ilk karışması değil. Daha önce de, dizinin 2’nci sezonu için bir zombi seyircilerle dolu sinema salonuna dalmış, bu etkinliğin videosu da başarılı bir yayılım sağlamıştı.

Daha da gerilere gidersek, 2010 yılının Ekim ayında, o dönem henüz vizyona yeni girme hazırlıklarında olan dizinin tanıtımı için, İstanbul’un da aralarında bulunduğu dünyanın 25 farklı şehrinde yine zombilerin sokağa döküldüğü bir etkinlik gerçekleştirilmişti. Ancak sonuncusu, en iyisiydi.

Bu yazı Campaign Türkiye Eylül sayısında, Keşke Ben Yapsaydım bölümünde yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.