Keşke ben yapsaydım: Ezgi Platin

Ezgi Platin / Youth Republic – Metin Yazarı

Marka: Yellow Pages, Ajans: COLENSO BBDO, Auckland, İş: Yellow Chocolate, Ülke: Yeni Zelanda, Yayın dönemi:  2009-2010

Sarıyı hayal ettiğinizde aklınıza ne geliyor? Sarı aromalı bir çikolatanın tadı nasıl olur? Yellow Pages‘in Yeni Zelanda’da başlattığı kampanya işte bunu sorguluyordu. Üstelik bütün nüfusu sürece dahil ederek…

Aslında söylemeye çalıştıkları tek şey, Yellow Pages’i kullanarak her şeyin yapılabileceğiydi. Ancak Google gibi bir arama motoru varken bunu söylemenin çok daha etkili, çok daha gürültülü bir yolunu bulmaları gerekti – ve buldular da!

Ulaşılması gereken sonuç sarı bir çikolataydı. Kaynak ise hem sınırsız, hem de çok kısıtlıydı: Yellow Pages. Bu görev için seçilen Josh Winger, Yellow Pages rehberini kullanarak kendisine yardımcı olabilecek iş yerlerini birer birer seçti ve Yeni Zelanda nüfusunu da sürece dahil ederek sarı çikolatayı yarattı.

2010 Cannes Gold Media Lion kazananı olmasına rağmen global anlamda çok konuşulan ya da bilinen bir kampanya olduğunu sanmıyorum. Ancak ilk duyduğumdan beri farklı bir yol izlemesi, sarıya odaklanarak böyle eğlenceli bir süreç yaratması ve ülke nüfusunu da buna dahil etmesi, ürünün tüm özelliklerinin kullanıldığı basit bir kurguya sahip olması çok hoşuma gidiyor. Herkes bu kadar eğlenince de sonunda anında tükenen, herkesin yeniden çıkması için baskı yaptığı ve hatta internet üzerinden karaborsaya düşen bir ürün çıkıyor: Sarı çikolata; reklamın kendi ürünü!

En kıskandığım noktası da belki o. Süreç, reklam ya da ürün olmaktan çıkıyor ve Yellow Pages kullanımının içine dahil olduğu bambaşka bir hal alıyor. İşten haberdar olan herkes de bunu bu şekilde algıladığı için bile isteye bu çikolatanın peşine düşüyor. O sarı çikolatayı yaptıran kişi olmayı gerçekten çok isterdim… Kreatif ekibin ellerine sağlık. Sarı çikolatayı tadabilen herkese de afiyet olsun!

Bu yazı Campaign Türkiye Mart 2013 sayısında yayınlandı. 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.