Keşke ben yapsaydım: Eray Endeş

Eray Endeş / Creasoup Ajans Başkanı

Marka: Heineken, Ajans: JWT Milan, İş: Heineken Champions League Match vs Classical Concert, Ülke: İtalya

Bir şekilde işin içinde kurban olması beni hep eğlendirir; kurban olduğunu anladığı anda değişen suratlar… Bunun güzel bir örneğini TNT Drama’da izledik. Şimdiyse konumuz spor sponsorluğu. Sporla hele ki futbolla iyi bir ilişkim olduğunu söyleyemem ama bu projede benim bile tüylerim diken diken oluyor. Gördüğüm en güzel sponsorluk kullanımlarından biri.

Onlarca yandaşıyla birlikte Heineken, İtalya’da yüzlerce futbol sevdalısını kurban ediyor. (Etrafta okuduklarıma göre tam rakam vermem gerekirse 1136 kişi. Ama diğer yandan proje Sky Sport’ta 1,5 milyon kişi tarafından canlı izlenmiş.)

Heineken, Milan AC ve Real Madrid’in Şampiyonlar Ligi maçının olduğu günde şiir ve klasik müzik dinletisi organize ediyor. Kurbanlarımız, Heineken tarafından ayartılan sevgilileri, eşleri, hocaları, patronları tarafından tam maç saatinde olan konsere gitmeye zorlanırlar. Sonunda emir demiri kesiyor ve yüzlerce mutsuz futbolsever hayallerini ve heyecanlarını bir kenara bırakıp konsere gidiyor.

Salona girişten itibaren ortamda mutsuzluk hakimiyet sürüyor. Konser başladığı anda esneyenler, uyuklayanlar oluyor. Sanatçılar müziği icra ederken arkalarındaki ekranda el yazısıyla bir şeyler yazılıyor. Konserin ilk 15 dakikasından sonra ekranda “patrona, sevgiliye hayır demek kolay değil ama bu maçı nasıl kaçırırsın” yazısı beliyor.

Hala bizimleysen, maçın keyfini çıkaralım” yazdığı anda sanatçılarımız Şampiyonlar Ligi’nin ünlü müziğine giriş yapıyor ve ekranda Heineken logosu beliriyor. Alkış kıyamet. Ve ardından maçın ilk görüntüleri geliyor. Mutlu son.

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2012 sayısında yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.