Keşke Ben Yapsaydım: Emre Yusufi

Emre Yusufi – Lemonade “Refreshing Ideas” Kreatif Direktörü

Marka: Puerto Rican Alzheimer’s Federation

Kampanya: Polaroid

Yaratıcı Ajans: BBDO Puerto Rico

Yayın Dönemi: Ocak 2007

Adını bildiğimiz, az çok fikir sahibi olduğumuz ama onu yaşamanın tam olarak nasıl bir zorluk olduğunu bilemediğimiz onlarca hastalık var dünyada. Haliyle, kimse başına gelsin istemez ama başına da gelmeyince nasıl bir his olduğunu anlayamaz. Ajans öyle bir anlatım yöntemi bulmuş ki Alzheimer hastalığı gibi beynin öncelikle hafıza ve bilişsel fonksiyonlarında kayba sebep olan, insanın hatırlamasını engelleyen, bildiğini unutturan bir illeti, çok basit bir yolla ikonize etmiş ve izleyiciye bu hastalıkla yaşamanın nasıl bir his olduğunu çok net bir şekilde geçirmiş.

İzlediğimiz üzere, o anda karşımızda duran manzaranın polaroid ile fotoğrafını çekip, o fotoğrafı çektiğimizi bilmemize rağmen gördüğümüz manzaranın kadrajda belirememesi, Alzheimer hastalığının beyine verdiği tahribatın çok iyi bir betimlemesi.

Tabii bir de bu güzel anlatımın sonuna eklenen ve insanlarda hem farkındalığı yaratan hem de harekete geçme kararı aldıran bir önerme: “Onlar anılarına ulaşmak için yeterince beklediler. Onları daha fazla bekletmeyin.”

Bir polaroid fotoğrafı ile tarifi bu kadar zor bir hissin kolaylıkla anlatılabilmesi, izleyici ile kurulan duygusal bağın yoğunluğu, seçilen müziğin doğruluğu ve sonunda verdiği mesajın içeriği nedeni ile “Keşke ben yapsaydım” dediğim işlerden biriydi.

 

Bu yazı Campaign Türkiye Haziran 2014 sayısında yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.