Keşke Ben Yapsaydım: Emre Hacısalihoğlu

Keşke Ben Yapsaydım sayfalarının bu ayki konuğu, Tribal Worldwide İstanbul’un sosyal medya uzmanı Emre Hacısalihoğlu oldu.

“People don’t buy for logical reasons. They buy for emotional reasons.” – Zig Ziglar

Bu kampanya, günlük bir brief’in ne kadar büyütülebileceğinin hikayesidir.

Grey Buenos Aires ekibi, LG’nin akıllı televizyonunun lansmanı için www.lgsmart.tv adresini almaya karar veriyor. Fakat iş uygulamaya gelince .tv uzantısının televizyona ait olmadığını, Büyük Okyanus’ta dokuz adet mercan adasından oluşan, 12.000 nüfuslu Tuvalu ülkesine ait olduğunu öğreniyorlar. Tuvalu’yu araştırdıklarında ise, küresel ısınma yüzünden deniz seviyesinin yükselmesiyle ülkenin sular altında kalma tehlikesi altında olduğunu görüyorlar.

Bu aynı zamanda bir kültürün de yok olması anlamına geliyor tabii.

Ve bir akıllı televizyonunun lansmanı için yapılabilecek en akıllı şeyin, tüm lansman harcamasını bu ülkenin sular altında kalmasını engellemeye çalışmak için harcamak olduğuna karar veriyorlar. Tabii buna karar vermenin yanında, “Tüm lansman parasını sular altında kalma tehlikesi yaşayan bir adanın kurtulması için harcamak istiyoruz” fikrini müşteriye söyleyebilmek ve onların da bunu kabul etmesi, en az fikri bulmak kadar değerli.

Neyse ki hem ajans, hem de marka gösterdikleri cesaretin ödülünü alıyor ve #HelpTuvalu hashtag’iyle duyurmaya başladıkları kampanyayla birlikte ilk hafta içerisinde bütün kıtaların basınında yer almayı ve kampanyanın toplamda 11 milyon kişiye ulaşmasını sağlıyorlar. Hepsinden daha değerli kısmıysa şimdi başlıyor, 25 Aralık’ta Birleşmiş Milletler’e Tuvalu’nun durumunu konuşmak için toplanma kararı aldırtıyorlar.

Kampanya karşıma ne zaman çıksa “keşke ben yapsaydım” diyorum, çünkü sadece domain uzantısı .tv diye bir ülkenin okyanus sularının altında kalmasını engellemek, neresinden bakarsanız bakın muhteşem bir duygu olmalı.

Projeye daha detaylı bakmak için www.lgsmart.tv adresini ziyaret edebilirsiniz.

Marka LG

Ajans Grey Buenos Aires

Kampanya Tuvalu “A smart project by LG Smart TV”

Yayın Dönemi Haziran – 2015

 

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Şubat 2016 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.