Keşke Ben Yapsaydım: Aybars Bengi

Bu ay, Krombera Yaratıcı Grup Başkanı Aybars Bengi‘nin “Keşke ben yapsaydım” dediği işin ne öğrendik.

Marka: British Airways

Ajans: OgilvyOneLondon

Kampanya: The Magic of Flying

Yayın Dönemi: 2013

Şehrin merkezinde konumlandırılmış dev bir digiboard. Loop eden süreli bir yayın olmadığından ilk izlenim olarak billboard veya statik bir megaboard hissiyatı uyandırması pek tabii. Dahası, bunun evvelden planlanmış bir durum olduğunu söylemek için fal açmaya da gerek yok. Kaldı ki kampanyanın isminin içerisinde bahsi geçen magic (sihir) kırıntıları ışıltılı bir biçimde kendisini tam da burada göstermeye başlıyor.

Küçükken en büyük hayalim uçmaktı! O yıllarda yatak tepesinde yeterince denersem uçabileceğim inancıyla her defasında daha yükseğe zıplamaya çalışan tek çocuk olmadığım gerçeğiyle; benimle birlikte aynı hayali kuran milyonlar olduğunu duyduğumda yüzleşmiştim. Yine de bu iş, digiboard’daki videonun başlamasıyla etraftaki pek çok kişiyi çocukluğuna döndüren cinsten.

Gökyüzünde beliren uçakla birlikte ayaklanan ufaklık o sırada seyretmekte olan uçağı parmağıyla göstererek takip eder ve kadrajdan beraberce çıkarlar. Uçağımızın nereden geldiği ve sefer sayısı gibi detaylara yer vermek ise ayrı bir şıklık olmuş cidden. Kampanya basit ama etkili tek bir hashtag’le destekleniyor: “#lookup.” Son derece de call to action!

Bu işi yazan yazarın da, projenin başındaki yaratıcı yönetmenin de en büyük ödülü ne mi dersiniz? Tüm bunlar olup biterken videodaki çocukla birlikte çevredekilerin de kampanyadaki gibi parmaklarıyla gökyüzünü, uçağı, çocuğu, kısacası işi işaret etmesi. Word of mouth’a yeni bir soluk mu dersiniz? Yoksa başka bir şey mi bilemem ama işte tam da bu sebepten “Keşke ben yapsaydım” diyorum ben.

Hem online/offline entegrasyonunun başarılı bir örneği olduğu için hem de mevcuttaki en yüksek teknolojilerin hakkını veren bir iş olduğu için kampanya benim arşivimdeki yerini ilk gördüğüm an itibarıyla aldı. OgilvyOneLondon ise; tüm bu farklı tatlardan tek bir ana yemek çıkaran usta bir şef gibi. İşin dönüşlerini de fazlasıyla aldıklarını biliyoruz.

Ne de olsa: “The Magic of Flying”

Reklamveren mutlu. Ajans mutlu. İzleyen bizler mutlu. Daha fazla detayına girersem kıskançlık yaparım, darısı gelecekteki tüm işlerin/işlerimizin başına…

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Haziran 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.