Keşke Ben Yapsaydım: Ali Garan

Keşke Ben Yapsaydım sayfamızın bu ayki konuğu, Titrifikir Reklam Yazarı Ali Garan oldu.

Belki “Çok bütçemiz yok, prodüksiyonu basit bir film yapalım” dediler. Belki de sadece “Simple is never easy” dediler. Basit ama harika bir fikir bulmak için her yıl yarışmalarda ödülden ödüle koşan ya da herkesin bildiği markalarla çalışmak gerekmiyor.

Tokyo’daki ADK Asatsu-DK ajansının çatı ürünleri markası Tsuruya için yaptığı Sticking Together, No Matter What filmi, bugün reklam filmlerini tekrar sevmemizi sağlayacak türden işlerden.

Doğal afetlerden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Japonya’da, çatı malzemelerinin dayanıklılığını anlatmak kulağa epey ciddi ve sıkıcı bir konu gibi gelebilir. Fakat ADK Asatsu-DK ajansı, konuya farklı bir açıdan bakmış. Olumsuz hava şartlarında bile dimdik ayakta duran kiremitleri, kendi ülkelerine has bir dille anlatmayı başarmış.

Aslına bakacak olursak film sosyal medyada paylaşım rekorları kırmadı, reklam dünyasında yeni bir çağ da açmadı. Cannes Lions 2017’ye geldi, basitliği ve özgünlüğüyle Silver Lion ödülünü alıp gitti. “Keşke ben yapsaydım” deme sebebim, daha basit ve daha iyi fikirlerin her zaman bulunabildiğine dair beni motive edebilmesinden ötürüdür. Artık karşılaştığımız filmler maalesef izleyiciyi “Acaba sonunda ne çıkacak?” dedirtecek kadar şaşırtmıyor. Bu filmde ise filmin ilk saniyesinden itibaren bizi yakalayacak her şey var.

 

Künye:

Reklamveren: Tsuruya

Kampanya: Sticking Together, No Matter What

Ajans: ADK Asatsu-DK Tokyo

Kreatif Direktör ve Reklam Yazarı: Haruhisa Morikawa

Art Direktör: Masumi Nishibori

Yönetmen: Daisuke Shibata

Yayın Dönemi: Ekim 2016

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.