Kerim Ergül ve Serhat Gürcü yorumluyor

Beko Global Digital Marketing Specialist’i Kerim Ergül ve Youthworks Ajans Başkanı Serhat Gürcü, 88. sayımıza özel olarak ayın öne çıkan kampanyalarını yorumladılar.
______________________________________________________________________________

1. Meyhanedeyiz.biz

Kerim Ergül – Beko Global Digital Marketing Specialist

Ülkemizde son yıllarda “Dark Marketing” kavramını layığıyla yerine getiren Meyhanedeyiz.biz yine kalitesiyle zirveye oynayan, akıllarda uzun süre kalması kuvvetle muhtemel bir işe imza atmış. Nejat İşler’in tartışmasız şekilde etkileyici sesiyle, meyhanenin insanların günlük yaşamın derdinden, tasasından, kaosundan kurtulmak, bir nebze de olsa rahatlamak için uğradığı bir mekan haline dönüşmesinde yıllara yayılan bu video serisinin payı yadsınamaz.

Serhat Gürcü – Youthworks Ajans Başkanı 

Devam işleri gerçekten zor ama meyhanedeyiz.biz bir platform. Bunu bir kenara bırakırsak işin çok temel bir sorunu var:  Platform’un anahtar sözcüğü olan “Meyhane” kelimesini 28. saniyede duyuyoruz ve görüyoruz. Bu filmi izleyecek olan kişilerin o kadar süre bekleme ihtimali çok düşük. Değerli bir içeriğiniz varsa markalamayı en başta da yapabilirsiniz ki bu öyle bir iş. Filmin genel yapısı biraz durağan ve 3 dakika bu iş için bence uzun. Çok iyi bir metin var ama dış ses o kadar baskın ki film “ne söylüyor?” duymakta zorlanıyoruz.

2. Fiat

Kerim Ergül – Beko Global Digital Marketing Specialist

Yıllardır sıkça anlatılan “aşk” hikayeleri üzerine kurulu reklamları FIAT İyiye İşaret Platformu filmi ile bir seviye üste taşımış. Platonik bir aşk hikayesini anlatmasından olacak ki biraz yavaş bir tonda başlayan film, Mor ve Ötesi grubunun da katkısıyla kendini izletiyor ve birçoklarının belki de “tamam yeter kapatalım videoyu” diyebileceği anda ana mesajını açıklıyor. Aşk hikayeleri ile ilgili anlatımlar genel anlamda klişeler ile dolu olabiliyor, bu filmde de böyle anlar tabii ki var fakat özellikle ana mesajın verildiği sekans itibarıyla film “klişe” diyebileceğimiz diğer filmlerden ayrılmaya başlıyor. Filmle ilgili tek takıldığım ve eksi puan verebileceğim nokta, işaret dili ile yapılan anlatımın gerek renk gerekse mizansen olarak filmden bağımsız hareket ediyor gibi gözükmesi.

Serhat Gürcü – Youthworks Ajans Başkanı 

Bu işi yorumlamak için verilere bakmayı isterdim. Zira film neden böyle başladı, izlenmesi için en temel sebep nedir, bulamadım. Eğer filmi şarkı izletecekse işin amacı açısından bir mantık hatası oluşuyor, hikaye ise kuvvetli bir hikaye bulunmuyor. Platform ve markayı 1.48’de görüyoruz ve muhtemelen filmin %50’sini izleyenlerin  oranı bu seviyeden düşük olabilir. Branding ve fikir açısından zayıf olduğunu düşünüyorum.

3. Lay’s

Kerim Ergül – Beko Global Digital Marketing Specialist

Demet Evgar güçlü bir figür, fakat bu filmde gerektiği kadar iyi kullanılamamış. Metinsel olarak Lay’s cipslerini baharın her anına yedirme fikri temelde güzel dursa da uygulamada biraz basit kalmış. Demet Evgar’ın bana göre en ayrıştırıcı özelliklerinden biri olan yüz mimikleri bu filme ayrı bir hava katabilir, hikayeyi daha basit ve daha kolay anlaşılır bir hale büründürebilirmiş.

Serhat Gürcü – Youthworks Ajans Başkanı

Bu işin temelleri doğru. Marka – ünlü eşleşmesi, prodüksiyon kalitesi, kullanılan müzik, ürün – markalama. Bunlara diyecek yok. Tek sorun bu bir reklam filmi. 1.19 dk olmasına gerek yok çünkü buna göre kurgulanmış bir fikir ve hikaye yok. Birkaç iyi reklam filmi ard arda eklemiş gibi duruyor. Son araştırmamızda – digital head- “TV reklamlarının uzun versiyonlarını dijitalde göstersek çalışır mı?” sorusuna yanıt aramıştık ve çalışmadığını görmüştük.

4. Durex

Durex ile aşkın dansı tango-campaigntr

Kerim Ergül – Beko Global Digital Marketing Specialist

MFÖ’nün zamansız olarak nitelendirebileceğimiz “Sakın Gelme” parçasına bambaşka bir boyut katmasından tutun, şarkı sözlerinin bugüne kadar aynı kategorideki Durex dahil hiçbir marka tarafından kullanılmamış olmasına kadar her şeyiyle, sanırım nisan ayı içerisindeki en eğlenceli, en sansasyonel film bu. Film öyle enteresan öğeler barındırıyor ve öyle iyi bir dans koreografisine sahip ki filmin sadece 1 dakika sürdüğünü unutabiliyorsunuz. Adeta “rüzgar gibi geçiyor”.

Serhat Gürcü – Youthworks Ajans Başkanı

Bu işi çok beğendim. Yakınlığı anlatma yolu, markalama, kullanılan şarkının mesaj ile cuk oturması, filmin süresi, izleyiciyi filmde tutmak için temponun, iniş çıkışların doğru ayarlanması… Hem dijitalde hem TV’de çalışabilecek işlerden birisi. Özellikle ortalama izleme süresi ve tamamını izleme oranlarına çok iyi yansıdığını düşünüyorum. Hem ajans hem müşteri yaratıcılığı veri ile ilişkilendirmeyi önemsiyor ki böyle bir iş çıktı. Ellere sağlık.

5. Tadım

Kerim Ergül – Beko Global Digital Marketing Specialist

Film içgörü bakımından ilk sekansıyla bir nebze zayıf başlasa da geri kalan sekanslarda yakaladığı doğru içgörüler ile kendi kendini kurtarmayı başarıyor. Özellikle çekirdek “çitleyen” anne sahnesini çok sevdim. Filmin çıkarımı olan “tazelendiğimiz anlar bize iyi gelir” kısmı ise maalesef filmdeki çoğu öğe ile bağdaşmayan bir içgörü olarak ayrı bir yerde duruyor.

Serhat Gürcü – Youthworks Ajans Başkanı

İşin stratejisi sağlam: ‘Tazelenme anlarında Tadım iyi gider’ çok net ve temiz. Hikayeleştirme, prodüksiyon kalitesi iyi, anlatım dili biraz fazla “yetişkin”. TV’yi dijitalde olduğu gibi keskin ölçümleyebilsek bu işin 30 saniyede daha iyi performans göstereceğini görebilirdik diye düşünüyorum.

6. Finish

Kerim Ergül – Beko Global Digital Marketing Specialist

National Geographic ile birlikte giriştiği “Yarının Suyu” projesiyle sanırım nisan ayının kazananı oldu. Kişisel olarak sosyal sorumluluk kampanyalarının ülkemizde (birkaç örnek hariç) pek layığıyla uygulanmadığını düşünsem de Finish, özellikle “tabakları sudan geçirme” içgörüsüne yaklaşımı, genel olarak filmdeki hikaye aktarımı ve yaptığı çekimlerle oldukça etkili ve akılda kalıcı bir işe imza atmış oldu. Kampanya umarım başarıya ulaşır, Finish’i alkışlıyorum.

Serhat Gürcü – Youthworks Ajans Başkanı

Bu, senenin en beğendiğim işlerinden. Hayatta karşılığı olan bir meseleyi marka ile mükemmel eşleştiriyor, konuyu sadece bir film olarak ele almıyor, holistik bir proje ortaya çıkarıyor ve en önemlisi insanları harekete geçirmeyi mesele ediniyor. Böyle olunca sosyal sorumluluk değil “sosyal fayda” yaratıyor. Konunun böyle ele alınabilmesi için hem dijital kültürü olan hem de ATL becerileri gelişmiş bir ajans, ne yaptığını çok iyi bilen vizyoner bir müşteri gerekiyor ki, öyle olduğu aşikar.

Ellere sağlık.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.