Kentli olmak

KENTLİ OLMA’nın dayanılmaz keyifli yönlerinden bir tanesi hiç şüphesiz KENT KÜLTÜRÜNE KATKI koyan tüm etkinliklere dahil olmak, izlemek ve kısacası Kent Kültürü’ne katkıda bulunan her girişime destek vermek ve deneyimlemektir.

Etkinlik pazarlamasının uzun süredir süregelen kan kaybı son birkaç yıldır endüstriyi ciddi anlamda yeni fikirler üretmeye yönlendirdi. Tütün ve alkollü içecek endüstrisi müzik-sanat üzerinden yaptığı iletişim desteğini mevcut kanunlar ışığında bu alanlardan çekti.

Telekomünikasyon firmaları bu alanı sevdiler ve uzun süre doldurdular, gençlik pazarına ciddi yatırımlar yapıldı. Üniversitelerde konserler, festivaller yapılmasının kanuni düzenlemelerle zorlaşması, telekomünikasyon ve otomotivin çekilmeye başlamasıyla etkinlik endüstrisi en ciddi krizlerinden birini yaşamaya başladı. Kısacası KENTLİ alışkanlıklar MARKA desteklerini kaybetmeye başladılar. Küresel ve yerel terörizm mevcudiyeti, düşen uçaklar derken üzerine bir de darbe diyalogları turizmin gizli devi MICE tarafında etkinlikleri çok ciddi şekilde aşağıya çekti. Bu süreçte birçok ajans, çözümü yeni projeler üretmekte buldu; TEDx yol gösterici bir süreç oluşturdu, global bir proje olan “Fuck Up Night’s” İzmir’de harika bir performans yakalamaya başladı. İzmir son dönemde “PechaKucha” ve yine İstanbullu güçlü bir ajansın “İstanbul Talks”u ile yeni nesil farklı iletişim fırsatları sunmaya başladı markalara.

Yine deneyim odaklı etkinlikler ile tüketici iletişimi fırsatları markalar için farklı bir platform oldu; “İstanbul Coffee Festival”, “Coffee Weekend”, “Haydarpaşa Kitap Günleri”, “Grafitti Festivali”, “İstanbul Çizgi Roman Festivali”, “101 Lezzet” gibi projeler binlerce tüketiciye ulaşmaya başladı. Farklı bir çizgide ise “dark marketing” ve “guerilla” marketing deneyimleri, küçük fakat konuşulur projeler ile devleşmeye başladı. KENTLİ OLMAK harikadır; MARKALAR cephesinde ise tüketici iletişiminde aidiyet, deneyim, marka iletişimi odaklı olağanüstü bir fırsattır.

Alper Sesli
DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.