artwork

Kendi ürünleri arasında rekabet yaratan ilk marka: DİMES

2 sene önce

0

DİMES temmuz ayında Milkshake ve Smoothie ürünlerini tanıtma amacıyla yayınladığı kampanyası ile fark yarattı ve bir ilke imza attı, kampanyaya ait detayları DİMES pazarlama ekibi ve ajans tarafından dinledik.

Genç Hedef Kitle Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Müdürü Burcu Karadayı Gülşen, Hane ve Çocuk Hedef Kitle Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Müdürü Merve Keten, Reklamania Creative Ajans Başkanı Yalkın Yel ve Reklamania Creative Müşteri İlişkileri Direktörü Simge Hekimgil; #dimeskapışması etiketiyle yayınladıkları kampanyaya ilişkin hedeflerini, Aleyna Tilki ve TikTok fenomenleri ile iş birliklerinin detayını, bu vesile ile yarattıkları farkı ve nasıl rakamsal yansımalar elde ettiklerini anlattı.

Campaign Türkiye Öncelikle kampanya sürecinizi dinlemek isteriz. Fikir nasıl ortaya çıktı, neler yaptınız? 

Merve Keten Geçtiğimiz yıl Milkshake’in hedef kitlesine doğrudan ulaşma hedefiyle TikTok fenomenlerini reklamında oynatan ve bu mecrayı tüm konseptiyle reklama uyarlayan ilk marka olduk. TikTok Türkiye rekoru kırdık, TikTok for Business global iyi uygulama örneği gösterildik ve bunun da ötesinde, 1 aylık bir sürede sosyal medyada 45 milyon organik izlenmeye ulaşan, 155.000 takipçi kazanan DİMES, bir TikTok fenomeni oldu! Bu yıl tüketicimizle bağımızı daha da güçlendirmeyi, elde ettiğimiz dinamizmi daha da ileriye taşımayı amaçladık.

Burcu Karadayı Gülşen Bu yılın başında gerçekleştirdiğimiz Smoothie lansmanı son derece başarılı oldu. Hedef kitlemiz olan genç ve genç yetişkinlerin yoğun tempoda geçen hayatlarındaki Smoothie anlarını ve en çok kullandıkları sosyal medya platformu Instagram dünyasındaki story’leri, GIF’leri ve emojileri kullandık. Smoothie kategorisi için Türkiye’de dijital platformların yanı sıra TV’de reklam yatırımı yapan ilk markayız. Bu iki güçlü Milkshake ve Smoothie lansmanlarını büyük ses getirecek tek bir kampanya çatısı altında tüketiciyle buluşturmayı hedefledik.

Yalkın Yel DİMES, eğlencesiyle ortamı sallayan Milkshake ve yoğun tadıyla enerji katan Smoothie ürünlerini “kapışma” konseptiyle buluşturan, TikTok’ta kendi iki ürünü arasında dijital rekabet yaratan ilk marka oldu. Kampanya Türkiye’de bir diğer ilke imza atarak müzik sektörünün yıldız ismi Aleyna Tilki’yi TikTok fenomenleriyle bir araya getirdi. Reklam Smoothie ve Milkshake takımlarının, Aleyna Tilki’nin kendilerini seçmesi için kapışması üzerine kurulu. Aleyna Tilki kampanya kapsamında ürünlerin enerjik ve eğlenceli ruhuyla kapışma konseptine özel reklam müziği hazırladı ve video klipte TikTok fenomenleriyle birlikte rol aldı. TikTok ve diğer dijital platformların yanı sıra TV’de de yayına giren reklamı takiben #dimeskapışması hashtag challenge’ımız başladı.

Campaign Türkiye Kampanyaya geri dönüşler nasıldı? 

Merve Keten Reklam filmimiz TikTok’ta 1 ayda organik 21.5 milyon izlenmeye ulaştı. Reklam ve klibimizle bir kez daha TikTok’u TV’ye taşıdık. Reklam filmimiz, video klibimiz ve paylaştığımız kamera arkası videolarımız, kampanya başlangıcından bu yana yaklaşık 51 milyon organik izlenme aldı. Video klip YouTube’da ilk gün 300.000 kez izlendi ve 17.000’in üzerinde beğeni aldı. Reklam çekiminden itibaren toplam 85 adet kamera arkası videosu paylaştık ve 1 ayda 40 milyon organik görüntülenme elde ettik.

#dimeskapışması hashtag challenge akımımıza katılan TikTok kullanıcıları, bugüne dek marka akımlarında elde edilen en yüksek rakamlardan biri olan 16.000’e yakın video paylaşım gerçekleştirdi. İlk 6 günde 18 milyon erişime ulaşan hashtag challenge sayfamız, TikTok’ta yılın en fazla kişiye erişen kampanyalarından biri oldu. Kampanya paylaşımlarına yapılan tüketici yorumlarının %83’ü pozitif nitelikte.

Burcu Karadayı Gülşen Hashtag challenge’ımızın resmi etiketi, #dimeskapışması idi ama onun yanında #SmoothieFC ve #MilkshakeFC olmak üzere 2 takım etiketi de kullandık. Bir hashtag challenge’da 3 hashtag kullanarak TikTok’ta kendi iki ürünü arasında dijital rekabet yaratan ilk marka olduk.

#dimeskapışması etiketi ile paylaşılan videoların organik izlenme sayısı 1 haftada 1,8 milyara ulaştı. Bu yıl markalı akımlarda ulaşılan en yüksek organik izlenme sayılarından biri olan bu rakam da büyük bir başarı ve bu bizler için çok değerli. Katılım, challenge süresi dolduktan sonra da devam etti ve 2 hafta sonunda toplam izlenme sayısı 3.7 milyara ulaştı. 

Bir aylık süreçte takipçi sayımız %25’in üzerinde bir artışla 494.000’e yükseldi. 

Yalkın Yel Hashtag challenge’da 8’i reklam ekibindeki TikTok’erlar olmak üzere, toplam 23 TikToker’la iş birliği yaptık ve 38.4 milyon görüntülenme elde ettik.

Öte yandan TikTok, markaların olduğu kadar yıldızların da radarında. Dünya starları TikTok’u aktif olarak kullanıyor. Dünyada şarkı ve klip lansmanları için TikTok’un etkili ve güçlü bir mecra olduğunu biliyoruz. Aleyna Tilki’nin hashtag challenge katılım videosu, 33 milyon izlenmeye ulaştı ve daha önce en çok izlenen videosunun üç katı izlenme elde ederek, kendisinin TikTok’ta şu ana kadar en çok izlenen videosu oldu. 

Campaign Türkiye İletişimde gençlere yönelik, dinamik stratejiler benimsiyorsunuz. Bunun temelinde ne yatıyor?

Merve Keten Tüketicisiyle yakın diyalog kurmak ve hayata başka bakmak DİMES’in ruhunda var. Genç bir ekibiz. Gençlerin beklentilerini, dinamizmini hissediyoruz, bunu hem ürünlerimize hem de iletişime yansıtıyoruz. Reklam filmi, video klip ve hashtag challenge’ın ardından, kampanyamız kapışma videoları ve farklı sürprizlerle yıl sonuna dek sürecek.

Burcu Karadayı Gülşen Tüketicilerimizle samimi bir şekilde aynı dili konuşmaya, ortamları paylaşmaya ve duygusal bağımızı güçlendirmeye önem veriyoruz. Ürünlerimiz gibi enerjik ve eğlenceli kampanyamız, gençlerin sosyalleşme, gerçekçilik ve samimiyet anlayışına sesleniyor. Günümüzün bir gerçeği olarak dijital sosyalleşme nerede, DİMES orada diyoruz.

Campaign Türkiye Aleyna Tilki ve TikTok fenomenleriyle çalışmak nasıldı? Prodüksiyon süreçleri nasıl gitti?

Simge Hekimgil Yaptığı tüm işlerde başarılı olan Aleyna Tilki, yeniliklere çok açık bir isim. Enerjisi ve tarzıyla projeye kendi ruhunu yansıttı. 

Fenomenlerimiz de geniş kitlelere hitap eden, her gün onlarca içerik üreten, kameraya alışık, mecraya hakim, hedef kitlesini tanıyan ve kendi yolunu açarak ünlenen kişiler. Çekimlerde müthiş bir sinerji oluştu ve ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gördük.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...