artwork

Kelime ustalarıyla bazı kelimeler çok mavi

4 sene önce

0

Bazı kelimeler çok mavi mottosuyla yola çıkan Mavi, Lûgat365 ile ortak yürüttüğü yeni kampanyasında sözü kelime ustalarına bıraktı.

Mavi ve Lûgat365 bir araya geldi ve en güzel kelimeler yok olmasın, üzerimizde yaşasın diyerek özel bir koleksiyona imza attı. “Bazı kelimeler çok Mavi konseptiyle Mavi mağazalarında yer alan tişört koleksiyonunun tanıtımı ile hayata geçirildi. Mavisözcüklerin gücünü ve kıymetini en iyi bilen, işleri kelimelerle oynamak olan 15 yaratıcı metin yazarını bir araya getirerek özel bir fotoğraf ve video çekimine imza attı.

Aleyna Korkmaz

Fevkalade: Mesaisiz haftasonu, revizyonsuz senaryo…

ARDA ERDİK

Seyyah: Seyyah kelimesini 2018 yılına özel bir cümle içinde kullanayım: Merhaba arkadaşlar. Ben seyyah. Kanalıma hoş geldiniz.

AYŞE AYDIN ERDOĞAN

Yâren: Yârensiz insan olmaz. Yâren bizim eksiğimizdir. Kendimizde bulamadığımızdır. İnsan ancak eksiğiyle tamamlanınca tam anlamıyla insan olur. Öbür türlü beşer olduğumuzu düşünüyorum.

BERKAY ÖZAY

Muteber: Mûteber kelimesine biz en çok iş ilanlarında rastlıyorduk. Mûteber ajanslarda çalışmış demek saygın ajanslarda çalışmış insan demekti. Güzel bir kelimeydi mûteber.

CEM ETYEMEZ

Seyyah: Seyyah kelimesi seyahat ile aynı kökten geliyor. Seyahat derken yaz tatiline gitmekten bahsetmiyoruz. Seyyah dünyayı gezmek için yola çıkan, çıktı mı geri gelmek istemeyen, uzun zaman seyahat eden kişiye deniyor. Seyyahlık bi’ alıp başını gitmek, dünyayı dolaşmak. Bi’ geri dönmeme isteği.

EMRAH KARPUZCU

Aklıselim: Kimse kendine aklıselim diyemez. O bir hayat yolculuğu. Tecrübeyle, bilgiyle, erdemle demlenerek bir hedefe doğru giderken ufukta gördüğünüz, şanslıysanız size atfedilen bir kelime.

EMRE ALTUNDAĞ

Aklıselim: Aklıselim olunmaz aklıselim sahibi olunur. Yerine göre delilik yerine göre akıllılık. Sağduyu aynı zamanda sol duyu. Yapay zekanın yenemeyeceği tek akıl.

ERTUĞ TUĞALAN

Kadim: Uzay ve yaradılış ile ilgili şeyler geliyor. Sanki tarihini hatırlayamadığımız, hafızamızdan silinmiş zamana dair bir kelime. Galiba o kadar eski ki şimdilerde anlamını ve ifadesini unuttuğumuz bir kelime.

GİZEM ŞENGÜLER

Letâfet: Arapçadaki lütuf kelimesinden dilimize geçmiş. Çok güzel bir kelime. Eski Türk filmleri gibi. Oradaki Filiz Akınlar, Türkan Şoraylar, Hülya Koçyiğitlerin zarifliği var bence bu kelimede.

GÜLDENİZ ŞEŞEN BİLGİNER

Müstesnâ: Güldeniz Şeşen Bilginer diyor ki; «Müstesnâ deyince aklıma eski Beyoğlu geliyor. Hanımefendiler, beyefendiler zamanı. Nerede o insanlar dediğimiz insanlar geliyor.

 

MEHMET GÜNEY

Kadim: Kadim, eski anlamına gelse de sadece eskiyi anlatmaz. Yaşanmışlıkları, geçmişi, güzel deneyimleri anlatır. Tınısında hep bi sıcaklık vardır.

NUR YILDIRIM

Divâne: Divâne renk olsa koyu bir renk olurdu. İçinde bolca tutku var, aşk var, melankoli var. Körü körüne bağlanmak var. Duygu üstü bir durum olduğu için hissiyatı da güzel bir kelime. Çok sevmenin divânelikle bir ilgisi olmalı.

SUNGUN ÇALIŞKAN

Seyyah: Seyyah hiç durmayandır. Zaman gibi. Burcu akrep, yükseleni yelkovandır.

ÜLKÜNUR ARSLAN

Yegâne: Yegâne yürek isteyen bir kelime. Öyle kolay kolay söylenemez. Tecrübe ve yaşanmışlık istiyor. Mesela yegâne aşk… Önce bir darbe almalısın ki yegâne aşkımı buldum diyebilesin.

YİĞİT TÜMER

Fevkalâde: Fevkalâde, bende yaptığım mesleğin gerekliliğini çağrıştırıyor. İnsanlarda yaratmak istediğimiz etki. Kelimeleri ne kadar iyi seçersek ve onları ne kadar güzel kullanırsak biliyorum ki insanlara çok fevkalâde bir şekilde o duyguyu geçirebiliriz.

Senin için
Tümünü göster
Salih Bademci, yüzü olduğu Setur için kamera karşısına geçti

Setur, Salih Bademci ile sene boyunca yayınlayacağı reklam filmlerinde Setur’un...