Karpat Polat: “Pazarlama iletişiminde savurganlık dönemi çoktan bitti”

K A R P A T Independent Advertising Agency Kurucusu Karpat Polat, yaşamakta olduğumuz ekonomik durgunluk döneminde bağımsız ajansların neler yaptığını ele aldığımız 81. sayımızda görüşleriyle yer aldı.

Sektörün bağımsız ajanslara yoğun bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. Bunu da reklamverenlerin bağımsız ajansların kıymetini anlamış olmasına bağlıyorum. Ajansımızın ilk gününden beri hem ulusal hem global hem de bölgesel müşterilere hizmet veriyoruz. Hazırladığımız kampanyalar sadece Türkiye’de değil, bölgedeki ülkelerde de kullanılıyor. Dolayısıyla bağımsız ajanslarla ilgili değerlendirmem oldukça pozitif.

Kampanyaların katma değeri birinci öncelik

Bağımsızlık bizim için bir network ajansı olup olmamanın ötesinde bir reklamcılık anlayışı. Müşterilerimizin işlerinin gerektirdiği esnekliği koruyabilmek ve ürettiğimiz kampanyaların katma değerini birinci öncelik olarak kabul etmemiz anlamına geliyor. Bu bakımdan müşterilerimiz için de avantajlar sunuyor.

K A R P A T Independent Advertising Agency’nin felsefesini 4 başlıkta özetlemek mümkün;

  1. Yaratıcılığa Özgürlük: Bürokrasi olmaksızın, aracısız ve zahmetsiz bir şekilde yüksek yaratıcılığa erişim sunarız.
  2. Yerel İçgörülerin Gücü: Markaların bağ kuracağı insanlarla iç içeyiz, kategorinin içgörülerinden öte kültürel içgörülerden güç alırız.
  3. Mecra Akışkan Fikirler: Fikrin gücüne inanır, fikrimize güç katacak her mecrada olmasını sağlarız.
  4. İnsan Odaklı Kültür: Her fikirde yaşadığımız topluma ve insanlara katkı yapmayı, fayda sağlamayı düşünürüz.

Mevcut ekonomik koşullarda bağımsız reklamcılık anlayışına sahip ajansların daha avantajlı olduğunu ve olmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Pazarlama iletişiminde savurganlık dönemi çoktan bitti. Nokta atışı yapmak, yeni mecrayı anlamak, data okumayı bilmek ve giderek kısılan bütçenizle maksimum verimi sağlamak zorundasınız. Bu da ancak esnek davranabilen ve katma değer üretmeyi birinci öncelik kabul edebilen bağımsız reklamcılık anlayışına sahip ajanslarla çalışarak mümkün.

Bağımsız reklamcılık anlayışıyla müşterilerinize kaliteli bir hizmet verebilmek ajansın bir network’e dahil olup olmamasıyla ilgili değil.

Diğer yandan, geçmişten farklı olarak günümüzde bir bağımsız ajansın size sunamayacağı herhangi bir reklamcılık uzmanlığı kalmadı. Aksine bağımsız ajansların çoğu, doğal olarak iddialı reklamcılar tarafından kurulup yönetildikleri için birlikte çalıştıkları reklamverenlere bulundukları pazarı ve tüketicilerini daha yakından tanıma ve daha iyi anlama fırsatı sunuyorlar.

Neden bağımsızlık?

Daha önce de ifade ettiğim gibi; bağımsız reklamcılık anlayışıyla müşterilerinize kaliteli bir hizmet verebilmek ajansın bir network’e dahil olup olmamasıyla ilgili değil. Öyle network ajansları var ki değme bağımsız ajanslardan daha bağımsız bir reklamcılık anlayışına sahipler ve müşterileri için katma değer üretmeyi birinci öncelik olarak belirleyebiliyorlar. Diğer yandan öyle network ajansları var ki ajansta kullanacakları bilgisayarları dahi kendileri satın alamıyorlar. Network genel merkezleri onların adına satın alıp ajansa kargo ile gönderiyor. Bu tip yapılar, ajansın esnek davranabilmesini imkansız hale getiriyor ve ajansınızdan ekibinize bir müşteri temsilcisi almanızı istediğinizde size bunun için yurt dışından onay beklediklerini söylemek zorunda kalıyorlar. Günümüz sıcak iletişim dünyasında böyle bir gecikme reklamveren için kabul edilebilir değil.

Biz müşterilerimiz için katma değer üretmeyi birinci öncelik olarak görüyoruz. Bu sebeple de bağımsızlığımızı önemsiyoruz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.