artwork

Kârlı yaratıcılık kilidi İstanbul’da açılacak

9 sene önce

0

Bir grup liderlik koçu ve danışmanın kurduğu Lookinglass’tan Charles Day, yaratıcı liderlik formüllerini ve liderlerin elindeki dört silahı Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde anlatacak.

Liderlik günümüzde milyon dolarlık şirketleri rezil de ezer vezir de eder. ABD merkezli Lookinglass da reklam ve medya dünyasında uzun yıllar çalıştıktan sonra bir grup liderlik koçu, kreatif ve danışmanın kurduğu bir şirket. Ajansların ve şirketlerin yöneticilerine, iş sorunlarını yaratıcılık sanatını kullanarak çözme alanı, “kârlı yaratıcılık” konusunda destek veren bir grup danışman ve liderlik koçundan oluşuyor. Şirket yöneticilerinin içindeki potansiyeli çıkaran ekibin başında da şirketin kurucusu Charles Day bulunuyor. Kristal Elma öncesinde sorularımızı yanıtlayan Day, liderlerin en büyük sorununun, şirketin içinde bulunduğu yolculuğu ve duyguyu net bir biçimde yansıtamaması ve bu sayede yetenekleri ve müşterileri kendinden uzaklaştırması olduğunu söylüyor.

Yiğit Kaytmaz Tam teşekküllü bir lider olmak için neye ihtiyaç vardır?

Charles Day Lider, içerik sağlar, standartları belirler ve bir şirketin momentumunu inşa eder. Tam teşekküllü bir lider, değerlerini tanımalı, vizyonu olmalı ve insanları tutmalı.

 

Yiğit Kaytmaz Bir lider nasıl yaratıcı olabilir?

Charles Day Liderler sadece yapabilecekleri şeyleri yapmalılar. Geri kalanları diğerlerine paylaştırmalılar. Bu onlara düşünmek için daha fazla zaman kazandıracaktır. Bu da onların harekete geçmesi için daha net olmalarını sağlar.

 

Yiğit Kaytmaz Yaratıcılığın ön planda olduğu sektörlerde liderlik nasıl farklılaşır?

Charles Day Birçok yaratıcı şirkette insanlar yaptıkları yolculuğu tanımlamıyorlar, nereye gittiklerini konuşmuyorlar. Aksine şirketler, ne yaptıklarını konuşmayı tercih ediyor. Yaratıcılık keşfetme üzerinedir ve bu belli bir oranda risk teşkil eder. Şirketin yolculuğunu tanımlarsan, ne zaman risk alıp almamak gerektiğini daha iyi tartabilirsin.

 

Yiğit Kaytmaz Ajans ve markalardaki liderler arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Charles Day Çok az fark var. Her ikisi de yeteneği ve tüketici/müşteriyi kendine çekmeli. Her ikisi de şirketlerinin yolculuğunu tanımlamalı ve şirketlerinin neden var olduğunu açıklamalı. Her ikisi de başarılı olmak için birçok disiplinle partnerlik yapmalı.  Ajans liderinin başarılı olması için müşterinin işini anlamasının yanında müşterinin ne yaptığını da anlamalı ve müşterilere gerçeği söyleme cesaretine sahip olmalılar.

“PayPal’in kurucusu Elon Musk tam bir lider”

 

Yiğit Kaytmaz Kreatif ajanslarda ne gibi bir liderlik sorunu yaşanıyor?

Charles Day Bir ajansın ne yaptığına dair birçok konuşma yaşanıyor. Ajansın neden var olduğuna dair bir şey söylenmiyor. Ajansın sorunu şu: yarın öbür gün dükkanı kapatıp iflas etseler, bu insanların neden umurunda olsun ki. Günümüzün yetenekleri dünyada bir fark yaratmak istiyor. Birçok ajans lideri şirketlerini, yetenekli isimlerin bunu gerçekleştirmesine olanak sağlamayan bir biçimde kuruyor.

 

Yiğit Kaytmaz Liderliği kişisel bir branding olarak görüyor musun? Eğer öyleyse neden?

Charles Day Evet, kesinlikle görüyorum. Birçok lider, neye inanacaklarını konusunda bir hisse sahip fakat çok nadiren, bu değerleri tanımlayıp açıkça konuşmaya zamanlarını ayırıyorlar. Bu da onların Z  şirketinde, Y unvanıyla çalışan X kişisi olarak tanımlanmalarına neden oluyor. Şirket isimlerini ve unvanlarını kaldır, o kişi artık bir lider değildir. Bugün liderlik bir organizasyondaki bürokratik güçlere dayanmıyor aksine seninle aynı inancı paylaştığın insanların seni takip etmesini sağlama yeteneğine dayanıyor. Bunun için inançlarını belirlemen ve açıklaman gerekiyor.

 

Yiğit Kaytmaz Liderliğin ete kemiğe bürünmüş örnekleri var mıdır?

Charles Day PayPal’i icat eden adam, yani Elon Musk gerçek bir liderdir. Kendisinin meşhur bir sözü vardı; “Ben şirketleri sırf şirket kurmak için kurmuyorum. Ben şirketleri problemleri çözmek için kuruyorum”.

 

Yiğit Kaytmaz Bir lider markasını ya da şirketini nasıl etkileyebilir?

Charles Day Kimse içinde bulunduğu şirketi liderden daha fazla etkileyemez. Eğer yeteri kadar tutkulu, açık görüşlü ve esnek olurlarsa onlar işin her tarafına etki edebilir.

 

Kristal Elma’da Charles Day

“Kristal Elma’daki konuşmamın başlığı, ‘Özel Kreatif Liderin Dört Silahı: Büyük liderler nasıl ‘kârlı yaratıcılık’ kilidini açıyorlar?’ olacak.”

 

CV  Charles Day

2006   The Lookinglass Consultancy- Kurucu

2012-2014    PAWS Chicago- Yönetim Kurulu Direktörü

2001-2005    The Whitehouse- Kurucusu ve CEO’su

1994-2001    The Lookinglass Company- Kurucusu

1991-1994    DDB- Kıdemli Yapımcı

1988-1991    Ogilvy&Mather Chicago- Yapımcı

1993-1991    Ogilvy&Mather- Yapımcı

 

 

Senin için
Tümünü göster
Hepsiburada yılın ilk çeyreğinde 24 Milyon siparişle %78 büyüdü

Hepsiburada, 2023’ün ilk çeyreğinde güçlü performansını sürdürdü...

Ülker “bizz@kampüs”

bizz@kampüs’te 790 takım Dankek için yarıştı...