Karantinadan çıkarken göreceğimiz trendler

Another Way Genel Müdürü Andrew Rae, yüz yüze deneyimlerin tekrar gündeme gelişiyle markalara yararlanabileceği fırsatlar oluşacağını söylüyor.

Pazarlamadaki trendleri tespit etmek yeterince karmaşık bir oyun ancak bir yıl boyunca karantina altındaki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için taktik değiştirerek geçirdiğinizde ve şimdi bu öğrendiklerinizi bir miktar normallik duygusu ile birleştirmeye çalışmak zorunda kaldığınızda, kurallar bir kez daha adil olmayan şekilde değiştirilmiş görünüyor. “Yeni normal”e girerken, markaların ve işletmelerin genel düşüncelerine entegre edebilecekleri ve etmeleri gereken bazı yeni trendler var.

Nostalji

Tekrar seyahat edebilme, barların ve restoranların açılması ve işlerin eski haline dönüşü için yol haritası oluşturmak, bir nostalji hissi veriyor. Geçmiş tatilleri, karantina öncesi hayatın nasıl olduğunu ve daha basit yaşam biçimini hatırladığımızda gerçektenıyoruz.

Guinness’in “Bara Dönüş” kampanyası, bize barda basit bir bira içmenin zevklerini hatırlatıyor. Bu geri dönüş, doğru markaların bundan faydalanması için harika bir fırsat sunuyor. Örneğin; Polaroid, klasik teknolojinin son noktası, eskilerin toz pembe tatillerine odaklanan aktivasyonlarla bu nostalji duygusuna yatırım yapmalı mı?

Yeniden birleşme

2014’te Air Canada, yurt dışında yaşayan Kanadalılar’a Noel tatili dönemi boyunca hayal edilebilecek en büyük hediyeyi verdi. “#ACgiftofhome”, Noel tatili için ev biletleri ile The Maple Leaf Pub’da içenleri şaşırtırken, ev hasreti çeken müşterilere sevdikleriyle yeniden bir araya gelme şansı verdi.

Hedonizm

Wrigley’s Extra Gum, son kampanyasında halkın dışarı çıkıp ‘yaramazlık yapma’ yönündeki bastırılmış arzusuna harika bir yanıt verdi. Aylarca süren dijital temas ve yeterli olmayan fiziksel temas, hepimizi gözlerini kocaman açmış hedonistlere dönüştürdü.

Anlamlı bağlantılar

McKinsey, 2020’de tüketicilerin bir önceki yıla göre iki kat daha hızlı marka değiştirdiğini buldu. Markaların, tüketicilerle daha derin ve anlamlı bir düzeyde etkileşim kurmasının zorluğu daha açık olamazdı. Kısa ömürlü satış girişimleri de kendince işe yarardır ancak kalıcı bir bağlantı sağlamak için gerçek marka oluşturma aktivasyonları ile birleştirilmeleri gerekir.

İyilik için çalışan işletmeler

YouGov tarafından son izolasyon sırasında yürütülen bir araştırma, uygulamalarında aktif olarak “iyi” olduğu görülen işletmelerin gücünü vurguladı. Bu araştırma ayrıca İngiliz tüketicilerin COVID-19 sırasında müşterilere ve iyi amaçlara yardımcı olan markalara daha sadık olacağını gösterdi.

%49’u markalara daha sadık olacak, %31’i duygusal olarak daha bağlı olacak, %30’u daha fazla harcayacak ve %24’ü markaları daha fazla tavsiye edeceğini belirtti.

7-9 Temmuz tarihlerinde Liverpool’un ev sahipliği yapacağı İyi İş Festivali, iş dünyasının olumlu değişimi etkileme gücü hakkında kapsamlı bilgi veren bir platform. Bu noktada, kampanyalarının ayrılmaz bir parçası olarak iyiliği benimsemeyen işletmeler geri planda kalacak diyebiliriz.

Andrew Rae

Another Way Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.