Kamu spotlarında büyük artış var

Campaign Türkiye’nin Nisan 2013 sayısının araştırma sayfaları için kamu spotlarını ele aldık ve Nielsen Media Research, Medya Takip Merkezi ve DORInsight’a yaptırdığımız araştırmalarla ortaya kapsamlı bir dosya çıktı.

Nielsen’in araştırmasına göre son bir yılda kamu spotlarında ciddi bir artış söz konusu. 2012’de televizyonda yayınlanan kamu spotlarında bir önceki yıla göre yüzde 55, radyoda ise yüzde 27’lik bir artış görülüyor. Bu dönemde en çok kamu spotu yayınlanan yaratıcı ajanslar ve medya ajansları şunlar:

 

Son bir yıl içinde TV kanallarında yayınlanan kamu spotlarını incelemeye alan Medya Takip Merkezi (MTM), ekranlarda en çok boy gösteren kamu spotlarıyla ilgili detaylı bir analiz hazırladı. Araştırmaya göre Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı “Sigarayı Bırakma Kampanyası” son bir yılda ekranlarda en sık yer alan kamu spotu oldu. Kampanya, 10 farklı versiyonla toplam 9 bin 927 reklamla vatandaşlara seslendi. En fazla kamu spotu veren kurumların başında da Sağlık Bakanlığı gelirken (12.570 adet) onu Avrupa Birliği (2.182) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (1.125) takip etti. Kamu spotlarına en fazla yer veren TV kanalları ise şu şekilde sıralandı:

DORInsight’ın Campaign Türkiye için 8-13 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirdiği araştırmaya ise 70 ilden 18 yaş ve üzeri 1.124 kişi katıldı. Araştırmaya katılanların %98’i TV’de kamu spotuna denk geldiğini belirtiyor. Radyoda en az bir kez dinlediğini söyleyenlerin oranı ise %53. Araştırmada TV’de ilk akla gelen spotlar, radyoda ilk akla gelen spotlar, verilen bilgilerin yeterli bulunup bulunmadığı, faydalı ve yaratıcı bulunup bulunmadığı, rahatsız edici olup olmadığı gibi sorular yöneltildi:

Araştırma dosyasının tamamını Campaign Türkiye Nisan 2013 sayısında bulabilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.