Kahramanlar: Şiir dizesi

VMLY&R Team Red İstanbul Reklam Yazarı Emir Yasin Yavuz, 91. sayımızda bir İlhan Berk dizesinin nasıl kahramanı olabildiğini anlattı.

Yoğun bir günün ardından bilmediğim bir numaranın aradığını görüyorum. Biraz bekledikten sonra açıyorum telefonu. Efendim diyorum. Tanımadığım bir ses, kahramanımın kim olduğunu soruyor. Önce  şaşırıyorum, bir an duraksıyorum. Düşüneceğimi söyleyip kapıyorum. Biraz düşünüyorum ama emin olamıyorum.

Aradan biraz zaman geçiyor. Alelade bir vakitte kitaplıktaki şiirlerin fazlalığı dikkatimi çekiyor. O an, şiirlerin hayatımda hiç de azımsanmayacak bir yeri olduğunu fark ediyorum. Çok geçmeden kendi kendime soruyorum; acaba bir dize, bir insanın kahramanı olabilir mi? Neden olmasın diyorum, bir olayda önemli yeri olan kimse olarak tanımlamasına rağmen Türk Dil Kurumu sözlüklerinde kahraman kelimesini. Hiç tereddüt etmeden üzerine saatlerce susabileceğim o dizeyi kahramanım ilân ediyorum. Sonra yıllardır o dizeyi her okuduğumda benim için başka başka anlamlar ifade ettiğinin farkına varıyorum. 

Mesela keşfedilmemiş dip suların pusulası olarak tanımlıyorum. Bazen ansızın ortaya çıkan geçmişin gölgesi olarak açıklıyorum ya da başka bir yerde olma özlemi olarak tarif ediyorum. Bilinç düzeyinden bilinç altına inen ve sonu olmayan bir merdiven, sözcüklerin sıfır noktası, anlam ve imgenin çatışması, hayatın kaçış rampası, ruhsal bir uyanış, arayış, gizemli bir yabancı, yaşama tutkusu, sıra dışı bir yolculuk, mutlak yalnızlık, sıkıntılı yağmur bekleyişi… Bir süre sonra bu tanımlamaların sonunun gelmeyeceğini anlıyorum. Duruyorum.

Sonra bir eksiklik hissediyorum. Onu yani kahramanım olan dizeyi hiç yazmadığımı fark ediyorum. Çok uzatmıyorum…

 “Cumhuriyetin ilk günleri gibiydi yüzün.”

Emir Yasin Yavuz

VMLY&R Team Red İstanbul Reklam Yazarı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.