KAHRAMANLAR: MERT GÜNHAN

Son günlerde Twitch yayınları ve YouTube kanalıyla ismini daha çok duyduğumuz Mert Günhan, kahramanı: “yaşarken ve ölürken ateşi besleriz” diyen adamı anlattı.

Bazı kırılma noktaları vardır insanın hayatında. Bu kırılma noktalarının nerede ne zaman yaşanacağını bilemezsiniz, yaşandığında da çoğu zaman anlayamazsınız.

Bir kırılma noktasını anladığınız an çok nadirdir, anlıyorsanız, şanslısınızdır.

Benim için bu kırılma noktası 9-10 yaşlarında Clive Barker’ın “Zaman Hırsızı” isimli çocuk kitabını okuduğumda olmuştu.

Kendisini çok boğucu ve iç karartıcı bir Şubat ayı tarafından bozguna uğratılmış bir şekilde bulan Harvey, bir yabancı tarafından sunulan sonsuz “tatil” teklifine evet der ve farkında olmadığı bu kırılma noktası onu sonsuza kadar değiştirir.

İşte Harvey Swick ile birlikte, benim de kırılma noktam Zaman Hırsızı’nı bitirdiğimde yaşanmıştı ve farkında değildim.

Zaman Hırsızı beni Clive Barker ile tanıştırdı ve bu hayatta tek bir şey olmak zorunda olmadığımı anlamamı sağladı.

Clive Barker İngiliz bir yazar, yönetmen ve ressam. Tüylerinizi ürpertecek korku hikayeleri ve ikonik korku karakterleri yaratacak kadar karanlık bir hayal gücüne sahip olmasına rağmen, Zaman Hırsızı gibi bir çocuğun ruhunu tamamen pozitif yönde değiştirebilen şeyler de yazabilmekte.

Ben de bugün farklı ilgi alanlarımı Clive Barker’dan gördüğüm çok yönlülüğe borçluyum sanırım. Çocukluğumu geçirdiğim dönemde, özellikle post-modern şehir hayatının, insanların kaderlerine pranga vurduğu bir gerçeklik vardı.

Bu gerçeklik insanların küçük ofislere, küçük saatlere ve küçük hayallere sığmasına ve orada kalmasına sebebiyet veriyordu. Benim o zamandan en büyük korkum buydu sanırım.

Kendimi hiç bir konuda yetenekli görmüyordum. Özellikle yıllarca çalışıp para kazanacak kadar güçlü bir karaktere sahip olduğumu sanmıyordum. Ne zaman babama “ben nasıl çalışabilirim, ne iş yapabilirim” diye sorsam “herkes bir şekilde iş buluyor” cevabını alıyordum. Ne zaman bu yanıtı alsam tüylerim ürperiyordu, bir şekilde iş bulmak mı istiyordum yoksa mutlu olacağım farklı şeylerle ilgilenip hayatımı idame ettirmek mi istiyordum?

Bu tarz konular kafamda döne döne 15-16 yaşlarıma gelmiştim ve bu noktada hala gerçekten neyle ilgilendiğimi bilmiyordum. Dediğim gibi, çocukluğumun geçtiği dönem insanların kaderlerinin başkaları tarafından sınavlar aracılığı ile seçilip, puanlamalarla tayin edildiği bir dönemdi. İnternet hayatımızda mail gönderip, mail alma dışında bir yer etmiyordu, belki de iyi ki etmiyordu çünkü tüm bu korkularımı toparlayıp yazdığım o mail’e Clive Barker tarafından bir cevap almış olmak, benim için ihtimallerin sadece benden ibaret olmadığını göstermişti.

“Her türlü riski al, pişman bir ömür, yaşanacak bir ömür değildir.” Lafını pusula yapmak kolay olmadı fakat ben gerçekten her türlü riski almaktan çekinmedim. Belgesel çevirmenliğinden sanat dergisi yazarlığına, video oyunu editörlüğünden dizi senaristliğine, video sanatçılığından kreatif direktörlüğe ve şimdilerde Twitch yayıncılığına kadar çok geniş ve kendimce benzersiz bir kariyerim oldu.

Dönüp baktığımda, tüm bunları Liverpool’da doğmuş, “yaşarken ve ölürken ateşi besleriz” diyen bir adama borçluyum, o da Fransız hava dalışçısı rahmetli Leo Valentin’e borçlu, fakat bu başka bir kırılma hikayesinin konusudur…

Mert Günhan
Kreatif Direktör – Yayıncı

Bu yazı ilk kez 89. sayımızda yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.