Kahramanlar: Eren Ekici

Ogilvy İstanbul Kıdemli Reklam Yazarı Eren Ekici, ‘her insan bir deneyim’ iyerek hayatına giren herkesin kahramanı olduğunu fark ediyor.

“Hangi kahramanları seversin?” sorusunu en son çocukken almış olabilirim ama ‘’Kahramanın kim?’’ sorusu sanırım daha önce biri tarafından sorulmamış olacak ki bi’ düşündürüp ‘’Sahi var mı öyle biri?’’ dedirtti ve tek bir kahraman değil belki de onlarca kahramanım olduğunu ortaya çıkardı. Kim mi onlar? Hayatımın farklı dönemlerinde karşıma çıkan insanlar. Çünkü her insan bir deneyim ve her deneyim bir başlangıç olarak sonuçlanır. İyisi ya da kötüsüyle bırakılan her etki sizin tecrübelerinizi oluşturur. Bu tecrübelerle hayatımıza yön verdiğimiz için hayatımıza giren, çıkan insanlar da her zaman bir deneyim olarak kalır. Deneyimlerinden sayısız dersler çıkarmış ve çıkarmaya devam eden birisi olarak, insanları büyüten şeyin bu deneyimler olduğunu düşünüyorum. Bu durumda kahramanım hayatımda aldığım kararlar oluyor. Hepsi bir kahraman çünkü hepsinin birer sonucu var. Aldığın kararların sonucu ulaşmak ise seni kendi hayatının kahramanı yapıyor. En güzeli de bu farkındalığa ulaşmak oluyor sanırım.

Kabuklarımızı kırdığımız her an, cesaretlendiğimiz her saniye, hepimizi kendi hayatının kahramanı yapıyor. İnsan hayatındaki tüm kırılmaların hikayelerinden bir kahramanlık destanı çıkabilirdi bence. Çünkü o hikayelerin hep kahramanları olur, bu hikayelerdeki kahramanlar gibi. Böyle düşününce her gün farklı kahramanlarla karşılaşmış oluyoruz, yaşadığımız anlar bir hikayeyi oluşturuyorsa eğer. Oluşturuyor mu? Tabii ki! Her gün kendi anlarımızdan hikaye serisi yapıyoruz, herkesin sosyal medya hesaplarından kendi hayatlarını hikayeleştirdikleri paylaşımları var. Herkes bir hikaye ve her hikayede sayısız kahraman var. Aldığımız kararla şekillenen hayatlarımıza giren karakterler oldukça, hayatımızın da kahramanları her gün değişmeye devam edecek sanırım. 

Kendi hikayelerimizi yayınladığımız story’lerde istediğimizi çıkarıp, istediğimizi ekleyebiliyoruz ama gerçek hayatta aldığımız kararları block’lama imkanımız ya da sessize alma gibi bir şansımız olmuyor. Yani… Biz istemesek de  aldığımız kararlar sonucunda yaşananlar yaşanıyor ve kahramanlarımız birer birer gösteriyor kendini. 

Kendi hayatlarımızın kahramanı olduğumuz bu dünyada, kendimiz için yapılacak çok şey varken gerekeni yapalım, kendimiz olalım. Bu şekilde yaşanacak tüm hikayeler yeni maceraları beraberinde getirecek nasılsa. 

Bir de unutmadan, ilham perilerimi kahraman olarak görmediğim için onlardan özür dilerim. Doğru seçimlerin doğurduğu enerjinin yaydığı etki benim hayattan ilham almam gereken noktaların neler olduğunu çıkardı karşıma. Bunun sebebi basit; ilham isteği doğurur. İlham geldiğinde başlarsın, ilham geldiğinde yazarsın, ilham geldiğinde enerji bulursun. Benim ilhamımı yanımda olan insanların enerjileri, dinlemekten bıkmadığım müzikler, beklenmedik sürprizler, bulunduğum ana kendimi kenetlemek istediğim ortamlar oluşturuyor. İlham perimin tek kahramanım olduğunu düşünürken, başka kahramanların da ortaya çıkması seçimlerin getirdiği kahramanları bize tanıtıyor. Hiç kahramanım yok derken başladığım yazı birçok kahramanla son bulmak üzere… O zaman bana ilham veren insana, insanlara, müziklere, izlemekten bıkmadığım filmlere, dinlemeye doyamadığım şarkılara, henüz sahiplenmemiş olduğum ama artık zamanı gelen kedime (ee artık kavuşalım) uzun uzun sohbet etmeyi sevdiğim tüm arkadaşlarıma, aileme… 

Biri mikrofonu elimden alsın yoksa fax geri dönecek. (gülüşmeler)

Hayatımda olan ve deneyimlerime anlam katan tüm kahramanlarıma teşekkürler.

Kendinizi bulmaya çıktığınız her yolculukta yol gösteren kahramanlarınız olsun. 

Eren Ekici

Ogilvy İstanbul Kıdemli Reklam Yazarı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. esra nur diyor

    yazınız resmen dönüm noktam oldu. 🙏

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.