Kahramanlar: Boba Fett

Herkesin ya mirasyedi ya da doğuştan kabiliyetli olduğu bir hikayede bileğinin hakkıyla var olma mücadelesi veren bir freelance emekçi… Benim kahramanım Boba Fett.

Boba Fett ile ilk defa Kemeraltı’nda bir oyuncakçıda tanışmıştım. Lucas Arts’a lisans ücreti vermek istemeyen Türk bir girişimci tarafından üretilen “Stars War” serisinden bir oyuncaktı. Anneme zorla aldırdığım ve sürekli kafası düşen bu oyuncağın kim olduğunu fark etmem 10 yılımı aldı. Bunu takip eden yıllarda ise kendisinin değerini anladım.

Boba Fett, herkesin ya süperkahraman ya da süperkahraman yancısı olduğu bir dünyada özgür bir birey olarak var olmayı başaran belki de tek karakterdi. Taraf olmadığı halde bertaraf da olmayan, kendi iş ahlakının sınırlarını kendisi çizen, can sıkmayan ve en önemlisi kafa ütülemeyen, mümtaz ve seviyeli bir kiralık katildi.

Star Wars ismini duyunca şimdiden ekşimeye başlayan suratlara inat, gelin bu kelle avcısının hayata karşı duruşundan biraz feyz alalım. Bize muhtemelen farkında olmadan verdiği mesajlara şöyle bir göz atalım:

Diğerleri şanslıysa, siz kaytarmayın.

Kiraya verecek bir taksi plakanız veya üçüncü köprüye bakan arsanız yoksa sizin de maalesef biraz Boba Fett olmanız lazım.

Kayda değer bir yorumunuz yoksa, süs yapmayın.

Boba Fett, 10 saatlik seride toplamda sadece 4 cümle kuruyor. Buna rağmen en tanınan karakterlerden biri olmayı başarıyor. “Yorum yapma beğen geç” mottosuyla yaşıyor.

Ekip çalışmasına uygun değilseniz, çalışmayın.

Boba Fett iyi bir kiralık katil değil, kötü bir ekip lideri olsa muhtemelen kendisinden daha fazla nefret edilirdi. Bazı insanlar sadece tek başına çalışırken verimli oluyor. Siz de onlardan biri olabilirsiniz.

Dünyayı kurtarmak istemiyorsanız, kurtarmayın. 

Boba Fett asla kahramanlık destanı yazmıyor, sadece ekmeğinin peşinde koşuyor. Fakat bunu o kadar iyi yapıyor ki, serinin en kayda değer karakterlerinden biri olarak anılıyor.

Tek bir işi düzgün yapabiliyorsanız bunu yapın. Bir kişi eksik olsun yani; lütfen sektörde çığır açmayın.

Eksikliklerinizi iyi kapatın, komplekse kapılmayın.

Rakiplerinin telekinezi ile apartman devirebildikleri bir dünyada, Boba Fett teknolojiyi yakından takip ederek farkını ortaya koyuyor, kendini ezdirmiyor. Siz de her açığınızı kapatabilirsiniz (Ki muhtemelen telekinezi ile inşaat yıkan rakipleriniz de yoktur).

Boba Fett kendisini girişimci olarak anmıyor. Siz de anmayın.

Hangi iş kolundansanız siz de o titri kullanın. Esnaf, tüccar, kelle avcısı gibi…

Kötü veya iyi değil, insan olmak önemli.

Boba Fett gibi bir kelle avcısı olsanız bile…

Rüyalarınızın peşini bırakmayın. 

Çok yakında Boba Fett’in kendi filmi geliyor.

Kutsal İlkan Bayraktar
4129Grey Sr. Metin Yazarı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.