artwork

Kadın kreatif direktörler nerede?

7 sene önce

0

Possible’ın Yönetici Kreatif Direktörü Adam Kahn, “Ajansımda tek bir kadın kreatif direktör yok” diyerek reklam sektöründeki cinsiyet eşitsizliğine değiniyor.

Keşke bunu yazmak durumunda olmasaydım. Çünkü yaratıcılık yaratıcılıktır, yetenek de yetenektir. Benim inandığım şeyin merkezinde bu var. Ve iş hayatımı da tam olarak bu merkezin çevresinde inşa ettim. Ama görüyorum ki bir şeylerin değişmesi gerekiyor.

Kreatif takımımdaki kadınlara, sektörün en üst kademelerine ulaşabileceklerini göstermek istiyorum. Ajansımın düşüncelerdeki, fikirlerdeki ve hareketlerdeki çeşitliliği desteklediğini kanıtlamak istiyorum. Ve iki kızımın da rol model olarak beni ve annelerini seçtiğinden eminim. Bundan 20 yıl sonra girecekleri çalışma hayatının gerçek bir eşitlikçi zeminde olmasını onlara garantilemek istiyorum.

Kadın aday yok

Bu yüzden açık olan pozisyonumuza bir kadın kreatif direktör almak istiyorum. Bu pozisyon, Amerika’nın en büyük CPG şirketlerinin dijital kreatif tarafını yönetecek. İlk nedenim, kadınların evle ilgili bir satın almada %70-80 oranında karar veren taraf olması. Oysa Amerika’daki kreatif direktörlerin sadece %11,5’i kadın. Ben de %50-50 erkeklerin ve kadınların portfolyolarını alıp öncelikle sadece işlerine bakarak seçmek isterdim ama yapamam. Çünkü daha aramamın başında eşitliği sağlayabilecek sayıda kadın aday bulamıyorum.

Tabii ki de yeniden yerleştirme kolay bir seçenek olurdu, geniş ulusal bir network için arıyor olsaydık. Esnek programlar, avantajlar, maaş, markalar… Bir işi kabul etmekte hepsi birer faktör. Ama eğer bu faktörler cinsiyet eşitliğinin olduğu aday havuzundan bizi geride tutuyorsa yetenekte ulusal bir düşüş olacaktır.

Göremediğin şey olamazsın

Dürüstçe söylemek gerekirse “göremediğin şey olamazsın.” Şu anda sektörümüzdeki kadınlar, liderlik pozisyonunda başarılı olan kadın figürünü çok az görüyorlar. Çünkü kadınlar sıklıkla ev ve iş arasında bir seçim yapmak zorundalar, sektörün ve çalıştıkları ajansların desteklememesinden dolayı da çoğu sektörü kreatif direktör pozisyonunda bırakıyor ve daha fazla ilerleyemiyorlar. Bu da reklam dünyasını başta yaratıcı ekipler olmak üzere alışverişin çoğunu gerçekleştiren cinsiyetten yoksun bırakıyor.

Benim ajansımda, yeni bir kadın liderlik girişimi ile halihazırda devam eden %3 Konferansı’nı destekliyoruz. İstenilen; çalışanlarımız arasındaki diyaloğa ilham vermesi ve konuşmaya/iletişime devam edebilecekleri, değişimi yaratabilecekleri açık bir forumu teşvik etmesi. Eminim ki bu girişim, hem cinsiyet hem de bütün çeşitliliği artıracak, devam ettirecek liderlik görevini görecektir. Ama şu anda şu durumu bildirmekten utanıyorum: Cincinnati ofisimizdeki kreatif direktör kadın çalışan yüzdesi sektörün ortalaması olan %11,5’te olmadığı gibi 2013 ortalaması olan %3’te bile değil. %0! Şu anda hiç kadın kreatif direktör çalışanımız yok. Bu çok saçma ve artık bu durumu değiştirmek gerekiyor.

Şu anda bir kreatif direktör arıyorum. Ve bizim için çok daha iyi bir gelecek getirecek kadın adayların başvurularını bekliyorum.

Adam Kahn    

Cincinnati Possible ECD

Bu yazı Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yer almaktadır.

Senin için
Tümünü göster
Gerçek bir fenomen: Golf GTI

Yeni Volkswagen Golf GTI Türkiye’de...

Keşif: Nurcan Kaya