Kaçınılmaz son: espor

Tüm dünyada popülerliğini hızla artıran, zihin sporu olarak nitelendirebileceğimiz ve özellikle gençlerin ve yatırımcıların ilgi odağı haline gelen espor artık ülkemizde de 24/04/2018 tarihli Bakanlık oluru ile Elektronik Spor Federasyonu çatısı altına girerek espora verilen önemi ve hassasiyeti bizlere gösterdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu tarafından verilen belge uyarınca; E-Spor Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bünyesinde hizmet verecek.

Federasyonun kurulması ile birlikte, bu spora gönül veren kişi ve takımların birçok avantaj elde etmesi bekleniyor ve uzun zamandır bir ihtiyaç haline gelen düzenlemelerin ve kuralların getirilmesi ile beraber espor camiasında daha sağlıklı bir ortam yaratılması amaçlanıyor. Dolayısıyla  bu spora yatırım yapmayı amaçlayan kişiler açısından da uygun bir zemin oluşturulması söz konusu oluyor. Espor’un olmazsa olmazı olarak nitelendirebileceğimiz League of Legends adlı oyunun üretici firması olan Riot Games’in ülke müdürü Bora Koçyiğit’in olağanüstü çabaları ve ülkemizdeki popüler spor kulüplerinin de espor takımları kurması ile birlikte artan yatırımlar, espor’un ülkemizdeki popülerliğini azımsanamayacak ölçüde artırdı.

Ülkemizde mevcut bir espor ligi bulunuyor ve karşılaşmalar internet üzerinden binlerce kişinin erişimine sunulduğu gibi ülkemizde 2019 yılında tamamlanması beklenen Türkiye’nin ilk espor arenası ile birlikte bu spora gönül veren taraftarlar, harika bir atmosfer eşliğinde espor karşılaşmalarını canlı olarak takip edebilme imkanına sahip olacaklar.

Ülkemizin, dünyada yeni oluşan sektörlere karşı özverili tutumu ve idealist yaklaşımından dolayı mutluluk duyuyor ve mevzuatın yayınlanması ile hukuki bir statü kazanan Türkiye Elektronik Spor Federasyonu ve üyelerine hayırlı olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Av. Yunus Çelikbiz

HukukiBoyut

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.