iZettle ile küçük işletmeler kurumsal devlere karşı

Daha geçen hafta 2.2 milyar dolar karşılığında PayPal’a satılan İsveçli finans teknolojileri şirketi iZettle, küçük işletmeleri direnişe davet eden bir reklam filmi yayınladı. Distopik bir kısa film gibi görünen iZettle reklamı, kendi yağında kavrulmaya çalışan küçük bir pastane sahibinin hikayesini anlatıyor.

2 dakikalık bir distopya

Amazon, Google, Facebook ve Apple gibi teknoloji devlerinin dünya ticaretini hızla ele geçirdiği günümüzde küçük işletmelerin hayatlarını bağımsız bir şekilde sürdürmeleri giderek zorlaşıyor. İsveçli finans teknolojileri şirketi iZettle, pek de uzak olmayan distopik bir dünyayı ele aldığı reklam filminde bu konuyu işliyor. Reklam filmi Blade Runner 2049 ve Black Mirror esintileri taşıyor.

Küçük bir pastane sahibinin her alana elini atmış, küçük şirketleri bünyesine katmış, tüm süreçlerini otomatize etmiş Giant Corp. karşısında hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Giant Corp. içinde hiçbir insani dokunuş olmayan seri üretim pastane ürünlerini büyük bütçeli reklamlarla desteklemekle kalmıyor, drone’lar sayesinde çok kısa sürede adrese de teslim ediyor. Küçük esnafa da kolayca ulaşıp düzenli olarak “Artık şirketini satma zamanın geldi” mesajı veriyor.

Direnişe davet

Geniş kitlelere hitap etse de Giant Corp. herkesin sevgisini kazanmış bir marka değil. Şehirde sürekli gösteriler düzenleniyor, insanlar otomasyonun ruhsuzluğuna direniyorlar. iZettle “For the Selfmade” kampanyasında bu direnişe dahil olduğunu dile getiriyor.

Stockholm merkezli yaratıcı ajans Edelman Deportivo imzalı reklam filminde iZettle, kişisellikten uzak otomasyona karşı olduğunu söylüyor ama ilginç bir durum var. iZettle daha geçen hafta finansal teknoloji devi PayPal’a 2.2 milyar dolar karşılığında satıldı.

Bankacılık hizmetlerinde demokrasi

Edelman Deportivo’nun başkanı ve kreatif stratejisti Matthias Ronge, konseptin oluşturulduğu sırada iZettle’ın henüz satılmadığını, ancak yapılan satışın konsepti daha da güçlü hale getirdiğini belirtiyor çünkü PayPal aslen bankacılık hizmetlerini demokratikleştirmek için kurulmuş bir şirket. Ronge, “Elbette büyük şirketler de bu platformları kullanabilirler ama iZettle ve PayPal, küçük şirketlere, büyük şirketlerin sahip olduğu olanakları sunuyor” diyor. Diğer yandan PayPal, küçük şirketler için hayatı zorlaştırmakla suçlanan bir marka.

İki dakikalık reklam filmi Sao Paulolu ikili Alaska tarafından çekildi ve prodüktörlüğü Iconoclast’a ait. Kampanyanın Google Maps üzerinde küçük işletmeleri gösteren bir veritabanı da bulunuyor. Öncelikle Stockholm’de başlayan çalışma İsveç’in tamamına ve farklı ülkelere yayılacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.