İşverenler, Aşı Olmayan Çalışanlarından PCR Testi Talep Edebilecek

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (“Bakanlık”), 3 Eylül 2021 tarihli ve “İş Yerlerinde COVID-19 Tedbirleri” başlıklı duyurusu (“Duyuru”) ile işverenlerin, aşı olmayan çalışanlarının düzenli olarak PCR testi sonucu ibraz etmelerinin zorunlu kılınabileceğini açıkladı.

Bakanlık’ın yaptığı duyuruda işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatılıyor ve işverenlerin COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi isteniyor. Bu bilgilendirme sonrasında da işverenlerden çalışanlara ayrıca kesin COVID-19 teşhisi konulmasının iş hukuku ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da bildirmeleri gerekliliği ortaya konuluyor. Bütün bu bilgilendirmeler sonrasında da aşı olmayan çalışanlardan, 6 Eylül 2021 itibarıyla, haftada bir kez PCR testi sonucu ibraz etmesi zorunlu kılınabilecek. Ayrıca test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere iş yerinde kayıt altında tutulacak.

İşverenlerin, COVID-19’a karşı mücadelede toplumsal fayda ve bireysel özgürlüklerin dokunulmazlığının uzlaştırılması amacıyla hazırlanan hukuki ve idari düzenlemelere uygun hareket etmesi, olası hak ihlallerinin engellenmesi hususunda büyük bir önem arz ediyor.

G. Begüm Kayum

Esq. Kayum & Demir Avukatlık Ortaklığı – Yönetici Ortak

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.