İsmail Bölükbaşı: “Ajanslar içerideki yetenekler kadar güçlüler”

Alaaddin Kreatif Direktörü İsmail Bölükbaşı, yaşamakta olduğumuz ekonomik durgunluk döneminde bağımsız ajansların neler yaptığını ele aldığımız 81. sayımızda görüşleriyle yer aldı.

Bağımsız ajans olmanın sadece ekonomik belirsizlik dönemlerinde değil, her zaman avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bunlar zaten ortada, hepimizin bildiği konular. Ama bence özellikle bu zor dönemlerde en büyük avantajımız, kendi ekonomik kararlarımızı bir üst çatıya bağlı olmaksızın, daha büyük bir P&L’e sağlanan katkıdan etkilenmeksizin verebiliyor olmamız. Bu bize muhteşem bir esneklik kazandırıyor. Ama aynı zamanda daha büyük bir P&L olmayınca, network ajanslarından daha kâr odaklı düşünmek, davranmak ve karar almak zorundayız.

Herkes gibi tutumlu davranmak zorundayız

Volüm ve prestije oynamak için içeriyi kârsız veya minimal kârlı müşterilerle doldurma prensibimiz asla olamaz. Sadece bir şeyler öğrenebiliyorsak, süreç bize öğrenim ve deneyim anlamında katkı sağlıyorsa kâr-zarar hesabını esnetebiliyoruz. Ama bugünkü gibi zamanlarda süreçler konusundan daha tutumlu davranmak durumundayız herkes gibi.  Bağımsızlık bir de kişi sayısı ve genel giderler konusunda daha esnek davranmamıza olanak sağlıyor. Masrafları kısmak, daha kârlı müşterileri maksimize etmek, süreçleri sadeleştirmek vs. tamam ama kişi sayısını azaltmak bu listenin en sonunda yer alıyor. Ajanslar içerideki yetenekler kadar güçlüler, bu yeteneklere sahip çıkmak, zor zamanlarda da onların yanında durmak büyük önem taşıyor.

Güvenli limanları olmayanlar, kriz dönemlerinde daha da öne çıkar.

Onay mekanizmamız kendimiziz

Aynı zamanda network’lere göre daha hızlı – ve daha radikal – hareket edebildiğimiz için iç ve dış koşullara adapte olup doğru hamleyi yapmak bizim için daha kolay ve hızlı bir süreç. Onay mekanizmamız kendimiziz. Evet, güvenli limanımız yok, kötü günde bizi destekleyen bir network çatımız yok ama Alaaddin olarak sektörde yeterince eskiyiz ve birkaç kriz geçirmiş, atlatmış ve avantaja çevirebilmiş bir ajans olarak nasıl hamleler yapmamız gerektiğini iyi öğrenmiş durumdayız.

Çizim: Salih Güngör

Bu aralar neler yapıyoruz? Daha çok çalışıyoruz! Mevcut müşterilerimizin hepsi iletişime devam ediyor.

Ekonomik daralmalarda ATL işi azalabiliyor ama BTL ve shopper marketing işi, dijital işler, özellikle satış odaklı, performans bazlı ve owned kanal bazlı işler artıyor. Bizim ajans bu konularda da çok güçlü, hem Alaaddin hem de Lamba olarak.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.