İşletmeler dijital dönüşümle büyüyecek

2020 yılını pandemiyle mücadele kapsamında uygulanan önlem ve kısıtlamalarla geçirdik. Bu kısıtlamalardan en çok etkilenen kesim ise, ekonominin can damarı ve ana istihdam sağlayıcısı konumundaki küçük işletmeler oldu.

Bu dönemde küçük işletmelerin dijital araç ve çözümlerle desteklenmeleri ve bu araçları etkin kullanabilme yeteneği kazanmaları yaşamsal önem taşıyor. İşleri tamamen durma noktasına gelen sektörlere öncelik verilmesi ve ilgili kuruluşlarla işbirliği yapılması da önemli.

Google olarak ürünlerini tüketicilerle buluşturmak isteyen işletmelere, uygulama geliştiricilere, cihaz üreticilerine ve internet kullanıcılarına sunduğumuz fırsat, ürün ve hizmetlerle ekonomik ve sosyal gelişime katkıda bulunuyoruz. Türkiye’de Google tarafından desteklenen dijital ekosistemin milli gelir içerisindeki payı yüzde 4’ü aşarak nominal bazda 150 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Bu payın 2023’de milli gelirin yüzde 4.7’sine ulaşacağını öngörüyoruz.

“Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar” programımızı, Ticaret Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin desteği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TESK) işbirliğinde hayata geçirdik. Toplam 12 milyon dolar değerindeki desteği içeren programımızın ilk bileşeni, pandemiden en fazla etkilenen restoran ve kafelerin dijital dönüşümü için 500 bin dolar tutarındaki Google.org hibesini içeriyor. Küçük işletmelerin sermayeye erişimine yardımcı olmak, KOBİ’lerin nakit akışlarını rahatlatmak amacıyla 3 milyon dolarlık kredi desteği oluşturduk. Toplum sağlığı açısından önemli bilgi ve duyuruların paylaşılması için, kamu kurumları ile KOBİ’lere yönelik 8,5 milyon dolarlık reklam hibesi de programın bir diğer bileşeni. Yine, Google Dijital Türkiye Platformu da, Grow My Store, Google Benim İşletmem gibi araçları ve Dijital Atölye eğitimlerini barındıran, işini ve kariyerini dijitalleştirmek isteyenlerin ihtiyacı olan rehberliği tek noktada sunuyor.

Google olarak bu dönemde esnaf ve küçük işletmelerin işlerini dijitalle büyütmelerine, dijital pazarlama ve e-ticaret ekosisteminin gelişimine, Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırmaya yönelik desteğimizi kesintisiz sürdüreceğiz.

 

Mehmet Keteloğlu

Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.