IPA, medya alışkanlıklarında ‘dramatik bir artış’ olduğunu söylüyor

Yapılan araştırmada, 16-34 yaş arası çocuklar ile 55 yaş üstü kişiler arasındaki geleneksel medya kullanımı ilişkisi 2015’ten bu yana yarı yarıya azaldı.

Markalar ve ajanslar, izleyicilerine etkili bir şekilde ulaşmak için çeşitli medya planlarını hazırlayıp yaymak zorundalar. Fakat IPA , genç ve yaşlı nesillerin medyayı “çarpıcı şekilde” genelekselden dijitale evrilttiğini açıkladı. 

Ticaret organı Make Sense: Facebook ile ortaklaşa (4 Şubat)  yayınlanan Ticari Medya Manzarası raporu, 16-34 yaş arası çocuklar ile 55 yaş üstü olanlar arasındaki ilişkinin yarıdan fazla azaldığını buldu. 2015’ten beri bu sayı % 25 artmış durumda.

Bu kanalların erişimindeki korelasyon da 2015’te % 44’ten 2019’da % 35’e düştü. Çalışma, ev dışı ve sosyal medyanın 16-34 yaş arası çocuklar için iki ana kanal olduğunu belirledi. Tüm yetişkinlerin dijital medya ile geçirdiği zaman oranı, son beş yılda tüm medyaların% 42’sinden % 50’ye yükselmiştir. 16-34 yaş arası çocuklar için bu, % 59’dan 73’e yükselmiştir. Aynı dönemde raporda analiz sağlayan Adam & Eve / DDB’nin grup etkililiği başkanı Les Binet, “Farklı yaş gruplarının artık çok farklı medya tüketimi kalıpları var ve bu devam edecek. Büyük olasılıkla büyük dijital dönüşüm  kazandı.” Diyerek şöyle devam etti: “Bu, hayatı pazarlamacılar için daha karmaşık hale getiriyor, ancak aynı zamanda daha ilginç hale getiriyor. Şimdi daha geniş bir kanal yelpazesinde ustalaşmamız gerekiyor, ancak daha geniş bir etki yelpazesi uyandırmak için bunları kullanabiliriz.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.