Instagram’dan coronavirüs dezenformasyonuyla mücadele

Instagram, koronavirüs hakkında yayılan yanlış bilgilerle mücadele ediyor.

Instagram AR hizmetiyle, (Agumented Reality yani Artırılmış Gerçeklik) insanlara pandemi hakkında kötü bilgi yaymaktan kaçınmalarını söyleyen bir not paylaştı.
“Daha önce yayınlanan efektleri kaldırdık ve koronavirüsü tahmin ettiğini, teşhis ettiğini, tedavi ettiğini iddia eden tüm yeni paylaşımları reddediyoruz” açıklamasında bulundu. Facebook da bu hafta buna benzer açıklamalar yaparak bilgi kirliliğini engellemek için önlemler almıştı.

Instagram, sadece saygın sağlık kuruluşlarının AR filtreleri oluşturmasına izin vereceğini söyledi.
Bunun yanında Snapchat’te de koronavirüs ile ilgili filtreler vardı. Snapchat ve Instagram gibi uygulamalar, bağımsız içerik oluşturucuların kendi filtrelerini oluşturmalarına izin veren programlara sahip. Koronavirüs ile ilgili AR etkilerinin çoğunda, kullanıcının yüzünde sanal bir cerrahi maske oluşturan filtreler vardı. Ancak bu tarz filtreler negatif bir şekilde gelişerek devam ettiği ve hatta bir kişinin yüzünü tarayarak koronavirüsü teşhis edebildiklerini iddia eden hesaplar ortaya çıktığı için Instagram bu tür filtreleri uygunsuz olarak tanımlarken ve aksiyonlar alırken, Snapchat herhangi bir yorum yapmamayı tercih etti.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.