artwork

Instagram ve Facebook’ta ‘ücretli mavi tik’ dönemi

4 hafta önce

0

Twitter’ın abonelik karşılığında kullanıcılara mavi tik vermesinin ardından Meta da gecikmedi ve Instagram ile Facebook için de ücretli mavi tik dönemini hayata geçirdi

Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta, kurdukları yeni abonelik sistemiyle, kullanıcıların iki sosyal medya platformunda doğrulanmış hesap haline gelmek için para vererek mavi tik alabileceklerini duyurdu. Söz konusu abonelik uygulamasında istenen ücret, web için 11,99 dolar, iPhone kullanıcıları için ise 14,99 dolar olarak açıklandı.

Mavi tik, doğrulanmış hesap rozeti olarak biliniyor ve yüksek profilli hesapların gerçek olduğunu işaret ediyor. Ücretli mavi tik uygulaması, bu hafta Avustralya ve Yeni Zelanda’da geçerli olacak.

Meta’nın ücretli aboneliği henüz şirketler için geçerli değil. Ancak tüm tekil kullanıcılar yapacakları ödemeyle mavi tik alabilecek. İnternet sitesinde yaptığı bir açıklamada Meta, aboneliğin ödeme yapan kullanıcılara mavi tik, gönderilerinde daha fazla görünürlük, koruma ve müşteri hizmetlerine daha kolay erişimi de beraberinde getireceğini bildirdi.

Şirket, yaptığı açıklamada ise abonelik uygulamasının, hali hazırda mavi tiki olan hesapları etkilemeyeceğini ancak ücretli özellik sayesinde de daha küçük hesapların daha fazla görünürlük elde edeceğini söyledi.

Twitter’da ödemeyle mavi tik alan bazı kullanıcıların, bazı marka ve ünlüleri taklit etmesinin ardından bu uygulamaya bir süreliğine ara verilmişti. Meta ise Instagram ve Facebook kullanıcı adlarının, devlet tarafından verilmiş kimlik belgeleriyle uyuşmak zorunda olacağını ve de kullanıcıların profillerindeki fotoğraflarda kendi suratlarının da yer almasının şart olacağını belirtti.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg bir Facebook gönderisinde Meta Verified için “Hizmetlerimizde özgünlüğü ve güvenliği artırmakla ilgili. Abonelik hizmetimizi yakında daha çok ülkeye genişleteceğiz” dedi. Meta, söz konusu abonelik hizmetinin diğer ülkelerde ne zaman kullanıma açılacağını açıklamadı.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...