İnsanların evlere kapanmasıyla birlikte hava kirliliğinde azalmalar meydana geldi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle insanların eve kapanmaya başlamasıyla. motorlu taşıtlarla hareketlilik büyük ölçüde azaldı. Bir çok ülkede toplu taşıma ve özel araç kullanımının büyük oranda azalmasının yanı sıra kafeterya ve birçok iş yerinin de kapalı olması sonucu fosil yakıt kullanımı da büyük oranda azaldı.

Bu durum sonucunda ise dünyanın bir çok noktasında hava kalitesi gözle görülür bir şekilde artmaya başladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonucunda birçok ülkede karantina tedbirleri alındı ve halk sokağa çıkmama konusunda bilgilendirildi. Greenhouse yetkililerinin açıklamalarına göre bu durum sonucunda son 10 yılın en düşük hava kirliliği düzeyine ulaşıldı. 

BBC kurumunun açıklamalarına göre New York’ta karbondioksit, metan ve karbon monoksit düzeyleri büyük ölçüde azaldı. New York’ta karbondioksit düzeylerinin %5 ila %10 arasında azaldığı belirtilmekle birlikte azalışın sadece New York’a özgü değil, Çin başta olmak üzere birçok ülkedeki ve bölgedeki hava kirliliğinin önemli ölçüde azaldığı belirtiliyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından yapılan açıklamada da, koronavirüsün görülmeye başladığı ve yayılmaya hızla devam ettiği Çin’de hava kirliliğinin büyük oranda azaldığı duyuruldu.

Copernicus Sentinel-5P uydusundan elde edilen veriler de, İtalya’nın kuzeyindeki hava kirliliğinde önemli ölçüde azalma olduğunu ortaya koydu. Sentinel-5P misyon yöneticisi Claus Zehner, “İtalya’nın kuzeyinde Po Ovası üzerindeki azot dioksit emisyonlarında yaşanan düşüş gayet belirgin. Daha az trafik ve daha az sanayi faaliyetleri, emisyonlardaki azalma ile örtüşüyor.” diye konuştu.

Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre İstanbul’da Sultangazi semti dışında hava kalitesi arttı. Trafik yoğunluğu nedeniyle büyük bir kirliliğin görüldüğü İstanbul’da da hava kalitesinin orta seviyeden iyi seviyeye yükseldiği gözlemlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi’ndeki istasyon verilerinden alınan bilgiye göre, Koronavirüs vakasının Türkiye’de henüz görülmediği 5 Mart ile 19 Mart tarihi arasındaki hava kalitesinde gözle görülür bir fark ortaya çıktı.

5 Mart tarihinde İstanbul dahil olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde hava kalitesi orta ve hassas derecedeydi. Ancak Koronavirüs önlemleri sonrasında aradan geçen günler içinde hava kalitesi bazı merkezler dışında genel itibariyle iyi kalitede ölçüldü.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.