İnsanı ilk sıraya koymak: İşin sırrı bu!

Üyesi olduğumuz ve 7 dönemdir de yönetiminde yer aldığımız WFA’in (Dünya Reklamverenler Federasyonu) amacı “Daha İyi Pazarlama”. Bu amacın çıkış noktası ise markaların her zaman doğruyu yapmayıp bazen insanların istek ve beklentilerine duyarsız kalmaları, yani endüstrinin daha iyi bir dinleyici olması gerektiği inancıydı. WFA, bu konuda edindiği 10 yıllık deneyimi 26-29 Mart 2019’da Lizbon’da düzenlenen Global Pazarlamacılar Haftası’nda yayınladığı “Putting People First – İnsanı İlk Sıraya Koymak” raporu ile sektörle paylaştı.

Bu raporun ana fikri, insanları “tüketici” olarak düşünmeyi bir kenara bırakmak gerektiğiydi. Raporun sunulduğu oturumda sektörün, işin sadece mantığına odaklanıp büyüsünü bir tarafa bıraktığı, insanların markalarla uzun vadeli güven ilişkisi kurmalarının sırrının bu denklemin eşitlenmesi olduğu konuşuldu. 2019 Edelman’s Trust Barometer sonuçlarına göre global ölçekte araştırmaya katılanların %73’ü, şirketlerin kârlılıklarını artırırken, faaliyet gösterdikleri toplumların ekonomik ve sosyal koşullarını da iyileştirebileceklerini düşünüyor. Ancak bunun için bazı alanlarda önemli aksiyonlar alınması ve ilerleme kaydedilmesi gerek. Örneğin; markalar toplumsal sorunların çözümünde liderlik etmeli, yayın platformları sosyal sorumluluğu ve insanı ilk sıraya koymalı, cross-platform ölçümlemesi hayata geçirilmeli ve kaliteli habercilik desteklenmeli.

Günümüzde daha önce sıklıkla “tüketici” olarak nitelendirdiğimiz insanların çok daha seçici ve talepkâr olduğunu hatırlamamız gerekiyor. İnsanlar markaları güvenilirlik konusunda yargılarken, zaman içinde ve işin tüm alanlarında tutarlı davranmalarını da bekliyor. Biz de sektöre yön veren taraflardan biri olarak, değişimi yönetme konusunda kararlı olmalı, liderlik etmeli; yani bu önemli alanların hepsinde insanı ilk sıraya koymalıyız.

RVD Genel Sekreteri Yeşim Koçyiğit

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 90. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.