Influencer pazarlaması

Influencer pazarlaması, son yıllarda çok gündemde olan iletişim modellerinden biri haline geldi. İvmeli büyümesi paralelinde; makro veya mikro influencer’lar, şeffaflık ilkeleri, ölçüm modelleri, işin doğallığının korunması gibi yeni tartışma alanları da hayatımıza girdi.  

Influencer pazarlaması olarak Türkçe’de kullandığımız kavramın temelinde “etki yaratmak” yatıyor. Reklamveren soyut ve göreceli bir kavram olan “etkiyi” nasıl ölçümlüyor? Platformların kendine ait yöntemleri reklamveren için yeterli mi? Günümüzde otomatik bir başparmak davranışı haline gelen “beğenme” eylemi, konu ile ilgili veya ilgisiz, pozitif veya negatif yorumların toplamı, yüzdesel olarak ifade edilen etkiler, reklamveren için neyi temsil ediyor? 

Etkiyi doğru ölçebilmek için hedeflerin net olmasının gerekliliği şüphesiz. Bir kampanya yönetiminde olduğu gibi, influencer’dan beklentinin açık bir şekilde belirlenmesi, ölçüm kriterlerinin saptanması, doğru influencer seçimi, seçilen kişilerin markaya uygunluğu (ve markanın kişiye uygunluğu) gibi çok aşamalı ve profesyonel bir süreç yönetimi gerektiriyor.

Tüketicilerin her gün yüzlerce içeriğe maruz kaldığını biliyoruz. Farklı olan, günümüzde tüketicilerin her gün yüzlerce etkileşim yaratması; ortalama bir günde onlarca beğeni yapılırken, video izlenirken, yorum bırakılırken, influencer’larla üretilen içeriklerin tüketicilerin zihninde yer etmesi gün geçtikçe zorlaşıyor. Tek bir paylaşım üzerinden bu etkinin kalıcılığı ise imkansız hale geliyor. O sebeple markalar influencer iletişimini daha çok kişi ile, daha uzun soluklu planlamaya başlıyorlar.  

Reklamveren talebi bu kadar hızlı artarken, sosyal medya platformları da algoritmalarını uyarlıyor. Son uyarlamaların influencer organik erişim ve etkileşim rakamlarını düşürmesiyle birlikte, markalar influencer’ları bir mecra olmaktan önce içerik üreticisi olarak konumlandırmaya başladı. Bu içeriklerin daha çok etki yaratması için etkili bir medya planı ile desteklemek ise kaçınılmaz hale geldi. 

Her gün yeni influencer’ların hayatımıza eklenmesi, yeni metodolojilerin gelişmesi, influencer pazarlamasının konuşulmaya devam edeceğini gösteriyor.  

Ayşe Ketenci

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

Influencer Pazarlaması Çalışma Grubu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.