İnce telefon reklamı kadınları kızdırdı

İngiliz akıllı telefon şirketi Kazam’ın yayınladığı en son reklam filmi, kadını nesneleştirdiği iddiaları nedeniyle yayından kaldırıldı. Kazam’ın Tornado 348 model telefonunun inceliğine vurgu yapmak istenen 1 dakikalık reklamda, iç çamaşırları ve seksi tavırlarıyla evin içinde gezinen bir kadın yer alıyor.

Reklamın “abartılı derecede seksüel olması ve kadını nesne gibi göstermesinin yanı sıra tanıtılan ürünün içeriğiyle herhangi bir ilişkisi bulunmaması” konusunda 8 resmi şikayet alması sonrası Reklam Standartları Otoritesi reklam bu haliyle yayınlanmaması gerektiği kararını aldı.

Kazam’ın bu şikayetlere yanıtı, reklamda verilmek istenen mesajın, telefonun inceliği dolayısıyla gömlek cebinde bile unutulabileceği ve bunun çok bilindik bir senaryo olduğu şeklinde oldu. Şirket ayrıca, reklamda 16 yaş altında bireyin kullanılmaması kuralına uyduğunu ve çocukların izlemesine uygun olmayan zaman aralıklarında yayınlandığını da dile getirdi.

İngiltere reklam temizleme birimi Clearcast ise, reklamın aşırı derecede seksüel olduğunu fakat yersiz bulunacağını ya da tepkilere neden olacağınıdüşünmediklerini söyledi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.