İnce Fikirler: “İş büyütme ajansı”

Bu ay “İstanbul Dışı” konuğumuz 2012 yılında İzmir’de kurulan İnce Fikirler oldu. Mart başında Alsancak’taki yeni ofisine taşındı. Başta İzmir ve Ege bölgesi olmak üzere ulusal ve uluslararası markalarla iş birliği yapıyor.

Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

Biz kendimizi “İş Büyütme Ajansı” olarak konumluyoruz. Her gün farklı sektörlerde pek çok firma kuruluyor ve hepsi kendisine bir yer edinmek istiyor. Konumlanmaya, stratejiye ve kendilerini tanıtmaya ihtiyaçları var. Profesyonel imaj ve kurumsal duruşa ihtiyaçları var. Biz de bu konuda onlara marka danışmanlığı hizmeti veriyor, hem tanıtıyor hem kazandırıyoruz. Sadece markalara yaratıcı iş çıkarmak değil; ürün ve hizmet için konsept geliştirerek iş geliştirme fikirleri sunuyoruz. Bu da bütünleşik bir iletişim ile istediğimiz sonuçları almamızı sağlıyor. Geleneksel reklam ajanslarından farkımız bu. Ayrıca, “Marka Kentler” serimiz var. VisitIzmir ile başlayan bu konseptimiz Aydın Çağırıyor, Adana Başka ve Eşsiz Mersin ile devam ediyor. Tüm bunlarla birlikte sonunda başarı hikâyesi çıkarmak için projeler üretiyoruz.

Bölgenizdeki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

Yaratıcı iş ve proje üretme bağlamında ciddi bir dezavantaj görmüyoruz. Brief konusunda ise biraz sıkıntılı bir durum söz konusu. Reklamverenler kendi pazarlama departmanlarına sahip olmadıkları gibi ne istediklerinden de emin değiller ancak bu konu bizim için çok da olumsuz bir durum yaratmıyor çünkü ajansımız bir operasyon şirketinden çok yöneten bir noktada duruyor. Bunun dışında prodüksiyon olarak İstanbul’un standartları buraya kıyasla daha yüksek.

İnce Fikirler olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

“Doğru çalışanı” bulmakta zorlanıyoruz diyebiliriz. 3 senedir birlikteyiz ve güçlü bir takım ruhu oluşturduk. Buna uyum sağlanması bizim için olmazsa olmaz. Ayrıca; merak, üretkenlik ve disiplin de aradığımız özelliklerden ama İzmir’de bulmak zor. İstanbul’dan sıkılan, İzmir’i kafa dinleyecekleri bir yer olarak gören aday arkadaşlarla da yürüyemiyoruz.

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Büyütmek için büyük düşünmeniz gerekir. Ürün, fikir ve konsept üçgeninde uluslararası markalarla çalışarak yarattığımız katma değerin gücünü globale yaymak istiyoruz. Kümülatif bir büyüme ile firma ve marka inşasını kalıcı hâle getirerek ekosistemimize dahil olan herkese kazandırmayı hedefliyoruz.

Bulunduğunuz İl’de reklamcılığın başlıca sorunları neler?

Reklamveren. Müşterilerin esaslı ve kapsamlı bir eğitime ihtiyacı var. Reklamın, tanıtımın, profesyonelliğin ve kurumsallığın önemini kavrayamıyorlar. İnşaat firmaları dışında bu işe yatırım yapan çok az müşteri var. Bir diğer sorun ise her zaman daha ucuza iş yapacak birilerinin olması. İzmir bu konuda üretilen işten çok bütçe tarafıyla ilgilendiği gibi marka yönetiminin uzun vadede değerlenip sonuç ürettiği noktayı kaçırıyor. Tüm bunları İzmir’deki reklamcılığın temel sorunları olarak görsek de doğru iletişim ve yönetimle müşterilerimize ihtiyacı olan güveni sağlıyor ve beklentilerini fazlasıyla karşılıyoruz.

 

Bu yazı ilk kez 88. sayımızda yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.