INCA “mercan” partisiyle yaza merhaba dedi

GroupM’in influencer marketing ekibi INCA’nın düzenlediği yaza merhaba partisinde reklam verenler, influencer’lar ve GroupM ekipleri bir araya geldi. 

INCA’nın mercan renginden ilham alınarak hazırlanan gecede Çağla Şikel, Elçin Afacan, Sitare Akbaş, Uberküloz (Berk Keklik) gibi isimler yer aldı…

Influencer’ları ve markaları, datayla beslenmiş, marka güvenliği sağlanmış, orijinal içeriklerde bir araya getirme hedefiyle 2021’in son çeyreğinde Türkiye’de faaliyetlerine başlayan INCA, kısa sürede sektördeki bir çok markaya hizmet vermeye başladı.

INCA Türkiye hakkında

Dünyada 40’a yakın ülkede 300’den fazla marka için influencer marketing süreçlerini yöneten INCA global, 2021 Ekim ayında Türkiye’de faaliyete başladı. Yapay zeka tabanlı influencer seçim ve yönetim platformuyla markalara garantili iş sonuçları ve canlı raporlama hizmeti veren INCA ekibi, performans ekipleriyle çalışarak üretilen içeriklerin doğru kitlelere maksimum gösterimini sağlıyor.

INCA Ülke Müdürü Serhat Demir, INCA’nın faaliyetleri hakkında şunları söyledi: “GroupM içerik pazarlaması ekibi olarak influencer marketing’in strateji ve fikir geliştirme kısmını yürütürken, uzun süredir operasyonun daha analitik ve otomasyona dayalı yapılabileceğine inanıyorduk. Hem reklam verenlerimizden gelen taleplere hem de INCA’nın global başarısına daha fazla kayıtsız kalamayarak geçen sene sonunda işin operasyon kısmını yürütmek için INCA Türkiye ekibini kurduk. Influencer içeriklerinin diğer postlara göre yüzde 44 daha fazla ilgi çektiği ya da içeriklerin ortalama 6 kat ROI getirisi olduğunu düşündüğünüzde yatırımın ve beklentilerin artması süpriz değil. Ancak süreç hızlı bir dönüşümden geçiyor.  Kullanılan platformların, formatların ve içeriğin her geçen gün çeşitlenmesi, branding ve performans odaklı kampanyalara konan hedeflerin net olarak ayrılmaya başlanması ve artan reklam modelleriyle birlikte kampanyaları doğru yönetmek farklı kabiliyetler gerektirmeye başladı.  Bu dönüşüme ayak uydurmak isteyen reklamverenlerimizin talepleri ve soruları da aynı paralel de arttı.”

Influencer marketing mutlak bir içerik yaratım süreci olsa da doğru data ile beslenmek zorunda olduğuna dikkat çeken Demir: “Çalıştığımız influencer’ın kendisinin, takipçilerinin ve geçmiş içeriklerinin datasına bakarak marka için en doğru eşleşme olduğundan, sahte takipçileri olmadığından ve içeriklerinin marka için risk teşkil etmediğinden emin olmak için INCA’nın kendi yazılımını kullanıyoruz” dedi.

Sektörün en büyük meydan okumalarından bir tanesi içerik yönetimi. Ortalama bir kampanyada 6-8 influencerın her biri markaya özel içerikler üretirken bu akışta : influencer, menajeri, influencer  ajansı, reklam veren, hatta bazı durumlarda kreatif ve sosyal medya ajansları olabiliyor. Pandemi ile birlikte artan iletişim kanallarını (e-mail, WhatsApp, teams, zoom, meets, vb.) düşününce iletişim büyük bir kaos’a dönebiliyor. INCA’da tüm paydaşlar tek platformda çalıştığı için iş akışı pürüzsüz bir şekilde yürütülebiliyor.

Sonu gelmeden sonuçları görebilmek

Yayına alınan tüm içeriklere ait datalar yine INCA’nın yazılımına akıyor ve anlık olarak takip ediliyor. Yani sektörde alışılagelmiş uygulama olan kampanya sonunda influencerlardan dataların toplanması ve işlenmesi yerine kampanya boyunca performanslar takip edilerek, gerekli müdahaleler yapılıyor. Kampanya sonunda da ilerleyen dönemlere ışık tutması için çok detaylı analizleri INCA otomatik olarak sağlıyor.

Tüm bu özelliklerin yanında sektörün en büyük oyuncusu GroupM’in bir parçası olmak da INCA’ya benzersiz avantajlar sağladığını işaret eden Demir: “Markaların yıllık iletişim stratejilerine entegre influencer marketing çözümleri bulmak konusunda ajans ekipleriyle omuz omuza çalışıyoruz. Böylece influencer marketing’in medya karmasına getireceği ek faydaları (gösterim, erişim, etkileşim ya da dönüşüm) hesaplıyoruz. Eksik kalınan noktada performans ekipleriyle çalışarak hedeflere ulaşılmasını garanti ediyoruz. Ayrıca üretilen içeriğin sadece kendi sosyal medya platformunda kalmayın display, Açıkhava, addressble TV gibi farklı platformlarda kullanıldığı modellere de olanak sağlıyoruz.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.