İlk digital native jenerasyon

Hızlı ve analitik düşünme yetisine sahip, aynı zamanda özgüvenleri yüksek, iyimser bir nesil. Özgürlüklerine düşkünler, haklarını sonuna kadar savunuyorlar.

Z kuşağı teknolojinin kucağına doğdu, ilk “digital native” jenerasyon. Teknolojiyi kullanarak bilgiye istedikleri anda, istedikleri yerden ulaşabiliyorlar. Hızlı ve analitik düşünme yetisine sahip, aynı zamanda özgüvenleri yüksek, iyimser bir nesil. Özgürlüklerine düşkünler, haklarını sonuna kadar savunuyorlar. Sosyal ve bilimsel açıdan önceki kuşaklara göre farkındalığı daha yüksek Z kuşağını anlamak, beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı davranmak çok önemli.

McDonald’s Türkiye olarak geniş bir kitleye hitap ediyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğunu 15-30 yaş grubu oluşturuyor. Z kuşağı dünya üzerinde de en geniş tüketici grubu. Kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı ürünlerimiz, yeni ürün lansmanlarımız, kampanyalarımız, promosyonlarımız Z kuşağının beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak belirleniyor. Gençlerin sevilen McDonald’s lezzetlerinin keyfini çıkarabilmeleri için her türlü detayı düşünüyor, dijital ve sosyal medya kanallarımızda etkin bir iletişim yürütüyoruz.

Sosyal medyada günlük geçirdikleri zaman ortalama altı saati buluyor. Yüzde 65’i akıllı telefon kullanıyor. İnternette en çok zaman geçirdikleri platform YouTube… Çoğu yaşıtları olan influencer’ları takip ediyor, günün trendlerini yakalayarak eğlenceli içerik üreten kanallara abone oluyorlar. Gençlerin konuşmalarını günlük dijital üzerinden takip ediyor, her kampanya planlamasından önce ise yüz yüze görüşmeler ve özel araştırmalarla gençler için en güçlü içgörüyü bulmaya çalışıyoruz.

2019 yılında gençler için uygun fiyatlı, doyurucu ve lezzetli Düpdürüm’ü çıkarttık. Gurme burgerleri tercih eden tüketiciler için daha ulaşılabilir fiyata Show Burger’i sunduk. İkonik lezzetimiz Big Mac’i, Mac Jr ve Double Big Mac ile koca bir aile yaptık. Gamer Menü ile oyun arkadaşları olduk. Ayrıca “iyi kahve, iyi fiyata” dedik ve kaliteli kahve içmek isteyen gençleri restoranlarımıza davet ettik. Özellikle kahve iletişimimiz Altın Effie dahil birçok ödüle layık görüldü. Kampanyamızın başarısı güçlü bir içgörüye sahip olmasıydı. Gençlerimiz diğer firmalardan aldıkları kahvelerin fiyatları konusunda çok rahatsızdı fakat iyi kahveye de ulaşmak istiyorlardı. Biz de buradan yola çıkarak, McDonald’s olarak isim yazma , çiçek çizme gibi süslemelere girmeden “sadece iyi kahveyi iyi fiyata” servis ettiğimizi duyuran esprili bir kampanya yaptık. Bu yılın başında gençlerimizin şu sesine kulak verdik: “Keşke hayat ne kadar ekmek o kadar köfte olmasa” ve Superkıyak Burger ile gençlere kıyak geçtik, doyurucu ve lezzetli yeni bir burger yaparak çok uygun bir fiyata lansmanımızı yaptık. Ek olarak içinde bulunduğumuz dönemde “convenience” yani kolaylık onlar için çok önemli hale geldi. Paket servislerimizle de gençlerin ilgi alanlarına özel menüler tasarlayıp en hızlı şekilde kaliteli, uygun fiyatlı ve isteklerine yönelik Big Maç ve Efsane Dizi gibi paketleri onlarla buluşturmayı başardık. Bunların yanı sıra fırsatlar sağladığımız McDonald’s mobil uygulamamız gençler tarafından çok tercih ediliyor.

COVID-19 pandemisiyle birlikte ortaya çıkan yeni tüketici profillerinin ağırlığını da gençler oluşturuyor. İlgi alanlarını öncekinden daha çok önemsiyor, daha eğlenceli, yaratıcı içerik ve kampanyalar bekliyorlar. Aynı zamanda markanın amacını ya da yarattığı sosyal faydayı eskisinden daha çok göz önünde tutan bir nesil var. Örneğin bu dönem birlikte olmayı, ülke olarak sevinmeyi, iyi haberler duymayı çok özlemiştik. Biz de Milli Takımlar Sponsoru olarak ülkemizi bir araya getiren ve özlediğimiz mutluluğu başarılarıyla bize yaşatacak en büyük olgulardan birisi olan Milli Takımlarımıza destek olmak istedik.

Sosyal medyada etkin olsalar da Z kuşağıyla yüz yüze iletişim çok önemli. McDonald’s olarak avantajımız beş kuşağa da tanıklık etmiş köklü bir kurum olmamız. Her kuşağın restoranlarda ya da ofiste çağına ve yaşına uygun deneyimler edinebileceği, rotasyonlar ile farklı noktalara temas edebileceği fırsatlar yer alıyor. Yeni dönemde kariyer ve yetenek yönetimi programlarımızda da kuşakların beklenti ve yetkinliklerine uygun gelişim programlarına devam edeceğiz.

Z kuşağı için özel hayat iş dengesi çok daha önemli. Esnek çalışma saatleri ve evden çalışma gibi uygulamalar onlara istedikleri özgürlüğü daha çok verdiği için tercih ediliyor. Z kuşağı her şeye hızlı bir şekilde dijitalden/mobilden ulaşabildiği için yine başarı ve kariyere de hızlı bir şekilde ulaşmak istiyor. Dünyada özellikle teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin de yaşlarının oldukça gençleştiğini düşünürsek bence çok daha donanımlı ve kariyer basamaklarını çok daha hızlı çıkacak gençlerimiz yetişmekte.

Özdeş Dönen Artak
Pazarlama Müdürü, McDonald’s Türkiye

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.