İlham veren kadınlar

Çocuklar için organik oyuncak satan bir marka, “slow fashion” tekstil ürünleri tasarlayan bir tasarım atölyesi ya da kadınlara iş fırsatları sunan bir iş ilanı sitesi… Her gün karşımıza çıkan birçok işletme, aslında cesur bir kadın girişimcinin uzun süren çabalarının ürünü.

Türkiye’deki kadın girişimcilerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Günümüz rakamlarıyla 120 bine yakın kadın girişimcimiz var ve kadın nüfusumuzun yarısı girişimciliği bir fırsat olarak görüyor. Dolayısıyla, yakın gelecekte yukarıda bahsettiğim cesur kadınların sayısının artacağını söylemek yanlış olmaz.

Türkiye’de TOBB iş birliğiyle geçen yıl hayata geçirdiğimiz #SheMeansBusiness projesi ve bu proje kapsamında yakın zamanda Vogue Türkiye ile düzenlediğimiz yarışma vesilesiyle, son dönemde çok sayıda başarılı Türk kadın girişimciyle tanışma fırsatı buldum. Yaşamlarından ilham alarak başarılı işler kuran bu kadınların hikayeleri tüm iş insanlarına ilham verecek güçte. Bu hikayelerin gelişmesinde ve yayılmasında Facebook ve Instagram gibi platformların rol alması bizim için ayrıca gurur verici.

Kadın girişimcilerin başarılarının toplumsal açıdan önemi öykülerinin çok ötesinde. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalar, kadınların liderlik ettiği şirketlerin erkeklerin liderlik ettiği şirketlere oranla iki kat yüksek iş performansı sergilediğini ortaya koyuyor. Yine bir araştırmaya göre, kadınlar tarafından kurulan girişimler yatırımcılarına yüzde 60 daha fazla geri dönüş sağlıyor. Buna rağmen, kadın girişimcilerin önünde hala eğitim ve finansman anlamında büyük engeller var. Yatırım fonlarından aldıkları payın oranındaki düşüklük, yanlış giden bir şeyler olduğunu ortaya koyuyor. Kadınlar hak ettiklerini almaya başladığında çok daha güzel bir dünyada yaşayacağız.

 

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.