İletişimde şeffaflık

Pandemi, kimsenin beklemediği bir dönemde tüm dünyayı çok hızlı bir değişime zorladı. bp Türkiye olarak pandemi döneminin başında, tüm gerekli tedbirleri alarak hızla uzaktan çalışma modeline geçtik. En büyük önceliğimiz ise her zamanki gibi emniyet ve sağlık oldu. Bu yüzden sürecin başından itibaren tüm çalışanlarımızı kendilerini güvende ve verimli hissettikleri yer ve şekillerde çalışmaları için teşvik ettik, etmeye de devam ediyoruz. bp olarak biz çeşitliliğin yarattığı güce inanan bir şirketiz. Bu bakış açımızı, insanların çalışma yeri özgürlükleri konusunda da gösteriyoruz. Kim nerede çalışmaktan mutluysa, kendini nerede çalışırken daha verimli hissediyorsa onu destekliyoruz. Bu yaklaşımımızın doğru olduğunu da geri bildirimlerden öğreniyoruz.

Elbette bir günde evlerimizden, uzaktan çalışmaya geçtiğimizde; dijitalleşmenin hali hazırda merkezimizde olması iş yapış biçimlerimizde bize her zaman katkı sağladı. Yaşadığımız bu süreç, bu konudaki hazırlıklarımızın ve pratiklerimizin şirket içi sistem ve çalışmalarımızda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Ancak fiziksel olarak uzakta olmak, ekip ruhunun ortadan kaybolması anlamı taşımıyor. Bunu engellemek adına; ekipler liderleriyle düzenli olarak online platformlarda bir araya geldi ve bu sayede kendilerini yalnız hissetmedi. bp olarak çalışanlarımızı desteklemek için doğrudan ve şeffaf bir iletişim sürdürmeye önem veriyoruz. Bu sayede en zorlu dönemlerde bile hem oluşan sorular doğrudan yanıt bulabiliyor hem de samimi bir iletişim kurabiliyoruz.

2020 Mart ayı itibarıyla, evden çalışmaya geçtiğimiz ilk günden itibaren, çalışanlarımızın ergonomik destek ihtiyaçlarını da göz .nünde bulundurduk. Çalışanlarımıza monitör, ofis koltukları gibi ekipman sağladık. Ancak bu, işin yalnızca fiziksel boyutu.

Psikolojik destek ve online diyetisyen görüşmeleri gibi hizmetlerle çalışanlarımızın her anlamda yanlarında olmaya gayret ettik. Bununla birlikte daha önce fiziksel buluşmalar şeklinde gerçekleşen, ilham veren konu ve konuşmacıları çalışanlarımızla buluşturduğumuz bp Talks programımızı online gerçekleştirmeye başladık. Belirsizlikleri, fiziksel hareketin kısıtlanması ve değişen çalışma düzeninin oluşturabileceği kaygı ve endişeleri biraz olsun azaltma amacıyla farklı alanlarda online seminerler gerçekleştirdik. Beslenmeden kaygı yönetimine, fiziksel aktiviteden yogaya, alanlarında uzman isimleri çalışanlarımızla online olarak bir araya getirdik. Bu dönem öncesinde çalışanlarımıza ücretsiz kullanım tanımladığımız; Coursera, LinkedIn learning, Get abstract gibi dijital platformlar vardı. Bunlara; egzersiz, meditasyon ve uyku düzenini iyileştirmek için zengin içeriklere sahip Headspace gibi yeni platformlar ekledik. Bu dönemin sosyal sorunlar üzerindeki etkisini de unutmadık. Şirket içinden gönüllü çalışanlarımızın yürütmekte olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlayan bpWIN Türkiye etkinliklerini de sürdürdük. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin evdeki yansımalarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak istedik. Bu nedenle YANINDAYIZ Derneği ile iş birliği yaparak online oturumlarda çalışanlarımızla buluştuk. Aynı zamanda çalışanlarımızın gönüllülüğüne dayanan kurumsal sosyal sorumluluk projemiz de pandemi dönemine uyum sağlayarak devam etti. 2019 sonunda lanse ettiğimiz ve gençlerin gelişimine odaklı Gelişim, Seninle projemiz ile Türkiye gençleri ile bir araya gelmeyi planlıyorduk. Bu dönemde hızlı bir adaptasyon ile projenin tamamını online kanala taşıdık. 2020 Haziran itibarıyla hayata geçirdiğimiz gelisimseninle.com internet sitesi ile gençlerin gelişimine odaklı içeriklerimizi herkesin erişimine açarken gençlerle bir araya geleceğimiz tüm platformlarımızı da online olarak yeniden tasarladık. Mart ayı itibarıyla da bp gönüllülülerimiz online platformlarımızda gençler ile bir araya gelmeye başlayacak.

Son olarak belirtmek isterim ki saygılı yaklaşımları ve iş ahlaklarıyla, çalışanlarımızın sorumluluk bilincinin ne kadar yüksek olduğunu da bu dönemde bir kez daha gördük. Bu zorlu süreci, iş etik ve ahlakına sahip, öz saygısı olan ve iş sorumluluklarını doğru ele alan çalışanlarımız sayesinde de en iyi şekilde yönettik. Önümüzdeki dönemde de bp ailesi olarak müşterilerimize en iyiyi sunmak için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Şule Tuğmaner Taşçıoğlu

bp Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.